Naga MarketsOstatnia sesja stycznia utrzymała dotychczasowy trend spadkowy głównych krajowych indeksów, jak i dużą zmienność notowań. WIG20 skorygował część wzrostów z czwartku, kończąc dzień na 2% minusie. Tym samym cały miesiąc zakończył się prawie 2% spadkiem blue chipów.

CD Projekt zdołował WIG20

Jeżeli chodzi o zachowanie poszczególnych komponentów, to największy wpływ w trakcie piątkowej sesji na WIG20 miała mocna realizacja zysków na walorach CD Projekt (-16,4%), przy czym warto zauważyć, że zwyżka od lokalnego minimum wyniosła wcześniej wyraźnie ponad 40% i mogła być spowodowana przez inwestorów instytucjonalnych zamykających krótkie pozycje na akcjach producenta gier.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli chodzi o notowania średnich i mniejszych spółek to zarówno w piątek, jak i w całym miesiącu były one wyraźnie lepsze względem największych podmiotów. Na ostatniej sesji zmiany indeksów oscylowały wokół zera, natomiast w skali miesiąca mWIG40 zyskał ponad 3%, a sWIG80 5%, a trend ten jest zgodny z historyczną sezonowością („efekt stycznia”) na krajowym rynku akcji.

Spadki WIG20 były również ściśle skorelowane w piątek z zachowaniem rynków bazowych, gdzie główne indeksy w Europie oraz Stanach także odnotowały ok. 2% wyprzedaż. Z jednej strony inwestorzy mogą niepokoić się o utrzymującą się pandemię koronawirusa i wolne tempo szczepień oznaczające możliwość przedłużenia lockdown do wiosny.

Na nastoje wpływać mogą także silne ruchy inwestorów indywidualnych w USA spekulujących na wybranych akcjach (np. GameStop, AMC), gdzie przejściowo w czwartek i piątek niektórzy brokerzy (np. Robinhood) wprowadzili ograniczenia w składaniu zleceń kupna. Łącznie w minionym tygodniu amerykański S&P500 odnotował korektę o ponad 3% co było najgorszym wynikiem od początku listopada.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W bieżącym tygodniu będziemy mieli do czynienia z większą liczbą publikacji danych makro, które wpłyną na rynki, a będą to indeksy PMI dla przemysłu i usług, wstępne odczyty PKB za IV kwartał w strefie euro oraz dane z amerykańskiego rynku pracy za styczeń.

Ponadto dla notowań akcji istotne będą podawane wyniki za IV kwartał przez amerykańskie koncerny takie jak Alphabet i Amazon (wtorek po sesji).

Polecamy również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here