Naga MarketsW czwartkowej odsłonie Makrologii, Bogusz Kasowski przygląda się sytuacji makroekonomicznej Wenezueli, która pomimo bogactw surowcowych takich jak złoto i ropa, znalazła się na skraju przepaści ekonomicznej. W momencie gdy inflacja liczona jest w tysiącach procent, miliony obywateli protestują na ulicach, pensja wynosi niespełna 50 dolarów w miesiącu, a pozycja obecnego prezydenta jest podważana przez zagranicznych polityków, Comparic24.TV szuka odpowiedzi na pytanie, jakie ważne lekcje można wyciągnąć z wenezuelskich błędów.


Śledź Makrologię w Comparic24.TV

Rosną napięcia związane z sytuacją w Wenezueli. Jednak warto wiedzieć co doprowadziło ten kraj ropą i złotem płynący do skraju zapaści.

Cofnijmy się do końcówki lat 80-tych, kiedy to w 1989 roku demokratycznie wybrany prezydent zaczął wprowadzać kapitalizm w kraju. W 1992 drugim roku doszło do próby zamachu stanu, w której wziął udział Hugo Chávez. Próba się nie udała, a zamachowców aresztowano.

Po wyjściu Cháveza z więzienia w 1997 roku i założył partię polityczną Ruch Piątej Republiki, by w 1998 roku wygrać demokratyczne wybory i objąć stanowisko prezydenta Wenezueli. Czy nie przypomina Wam to pewnej historii z Europy? Lata 20 i 30-te XX wieku? Niemcy?

Podczas swoich rządów obłożył najzamożniejszą część dużymi podatkami, wprowadził dużo programów społecznych i znacjonalizował większość gospodarki krajowej.

W 1999 roku zmieniono Konstytucję, w której znalazły się zapisy o powszechnym prawie do mieszkań, opieki zdrowotnej, żywności czy edukacji, a także wydłużenie kadencji prezydenta do 6 lat czy możliwość odwołania prezydenta poprzez referendum.

W 2000 roku doszło do przedterminowych wyborów, Chávez ponownie został prezydentem. Zgodnie z założeniami konstytucji powstał system bezpłatnej opieki zdrowotnej i edukacji wyższej.

Inflacja w 2001 roku w Wenezueli spadła do 12,3% co było najniższym wynikiem od 18 lat.

W 2002 roku na dwa dni wojsko odsunęło prezydenta Cháveza od władzy, jednak po protestach obywateli go przywrócono. USA naciskało na przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich, zastosowano możliwość referendum o odwołanie Cháveza, które utrzymało jego władzę (z wynikiem 59% przy 70% frekwencji). Na fali rosnących cen ropy doszło do ustanowienia olbrzymich dotacji dla wielu grup obywateli, czyniąc pracę w Wenezueli nieopłacalną i importując większość podstawowych towarów.

W 2004 roku przemysł naftowy został do końca znacjonalizowany, wyrzucając z kraju zagraniczne spółki (m.in. ExxonMobil)

W 2013 roku Hugo Chávez zmarł, a jego następcą został ówczesny wiceprezydent Nicolás Maduro, zwyciężając w wyborach z wynikiem 50,61%. Spadające ceny ropy na świecie doprowadziły do kryzysu gospodarczego oraz spadku poparcia dla kontynuatora władzy Chaveza. W 2015 roku jesienią poparcie dla obozu rządzącego spadło do 30%, co zaowocowało klęską rządu w wyborach parlamentarnych. Maduro wraz z rządem nie mający poparcia parlamentarnego, zaczął ignorować jego ustalenia, w czym pomagali mu sędziowie Sądu Najwyższego, wybrani tuż przed wyborami. Zablokowano m.in. możliwość referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Obywatele od 2016 roku protestowali regularnie, osiągając nawet liczebność 5 milionów osób! Wśród zarzutów pojawiały się kwestie przestępczości, hiperinflacji, korupcji i braków w zaopatrzeniu.

29 marca 2017 roku Sąd Najwyższy zdelegalizował parlament, jednak po zamieszkach w których zginęło kilkunastu obywateli Wenezueli przywrócono parlament.

W maju 2017 Maduro zapowiedział opracowanie nowej konstytucji, z której tworzenia miały być wyłączone partie polityczne. Co spowodowało kolejne protesty i kolejne kilkadziesiąt ofiar.

30 lipca przeprowadzono wybory parlamentarne, ale niezgodnie z konstytucją. W wyborach wzięło udział ponad 8 milionów Wenezuelczyków, jednak w większości byli oni zastraszani przez rząd Maduro utratą racji żywnościowych lub wyrzuceniem z pracy.

Nowy parlament, bojkotowany przez opozycję zwołał wybory lokalne, które również były zbojkotowane, przez co partia Maduro wygrała w 18 z 23 stanów w Wenezueli.

W styczniu 2018 roku ogłoszono nowe wybory prezydenckie, utrudniając opozycji wystawienie kandydata. Według oficjalnych wyników wygrał Maduro z wynikiem 67,8%. 10 stycznia 2019 roku doszło do zaprzysiężenia Maduro na prezydenta.

Każda wypowiedź prezydenta Maduro to oskarżenia Stanów Zjednoczonych oraz „zachodnich krajów imperialistycznych” o pogarszającą się sytuację w Wenezueli.

 

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here