Naga Markets

Majowe podsumowanie GPW. PKO BP, KGHM i PEKAO z najwyższym udziałem w obrotachW trakcie majowych sesji inwestorzy byli na rynku niezwykle aktywni. Obroty na rynku głównym wzrosły aż o 36% r/r (tak więc względem maja 2021), osiągając w ten sposób średni obrót w wysokości 1,2 mld zł. Jedynie rynek NewConnect zanotował w tym czasie spadek, który wyniósł 31%.PKO BP, KGHM i PEKAO z najwyższym udziałem w obrotach

– Na głównym rynku, miesiąc do miesiąca, czyli porównując maj 2021 z majem 2022, odnotowaliśmy blisko 36% wzrostu obrotów do 1,2 mld zł średnio dziennie, więc bardzo fajny wynik. Widzimy duże zainteresowanie, zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych z Polski, zagranicy, a także inwestorów indywidualnych. – wskazuje Marcin Gruba, Senior Account Manager, Dział Rozwoju Rynku GPW.

– Na rynku NewConnect mamy tak naprawdę spadki obrotów i to dosyć znaczące. 31% rok do roku do średnio miesięcznych obrotów na poziomie 8,4 mln zł. Ale to jest właściwie jedyny rynek, na którym odnotowujemy spadki obrotów. Widać tak naprawdę po szalonym 2020 roku, widzimy coraz większą selekcję spółek. – dodaje także.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, do 13,6 mln zł średniego obrotu dziennie (tak więc wzrost o 58% r/r) wzrosło ETP, czyli Exchange Traded Product. W przypadku tego produktu (produkty strukturyzowane) inwestorzy mogą stawiać zarówno na wzrosty, jak i spadki.

Coraz większą popularnością cieszą się także fundusze ETF, których średni dzienny obrót wzrósł do 4,4 mln zł, co oznacza wzrost o 97,50 zł r/r. Instrument ten cieszy się w Polsce (i na świecie) coraz większą popularnością, co zawdzięcza m.in. niskimi opłatami za zarządzanie.

Na samym rynku większość indeksów zanotowała w trakcie ostatniego miesiąca niewielki spadek. Z kolei wśród spółek najbardziej aktywne były PKO BP, KGHM i Pekao, które odpowiadały odpowiednio za 10,9%, 9,8% i 9,4% udziału w obrotach.

Zobacz również:

AVA Trade

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator akcje | pkobp cena akcji | długoterminowa prognoza kursu forinta | echo investment akcje rekomendacje | amrest giełda | akcje xtb | giełda alior |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPlot Twist zaprezentował grę The Last Case of Benedict Fox. Firma ma umowę z Microsoftem!
Następny artykułKurs EUR/USD spadł już poniżej poziomu 1,05. Dolar zyskuje na szerokim rynku
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here