Naga MarketsMaj statystycznie jest miesiącem, w którym dolar amerykański umacnia się w stosunku do walut grupy G8. W tym roku tendencja ta może się jednak nie powtórzyć. Tylko od początku miesiąca, dolar amerykański osłabił się w stosunku do wszystkich pozostałych walut G8. Co ciekawe, spadki notowań USD obserwujemy nie tylko od początku maja. W kwietniu dolar także był najsłabszą spośród walut grupy G8.

Dolar zazwyczaj zyskuje w maju

Ekonomiści Bank of America (BofA), jednego z największych banków świata, którego korzenie sięgają 1784 roku wskazują na pewną sezonowość na rynku walutowym, która w ostatnich miesiącach stała się bardziej popularna.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przyglądając się danym za maj dostrzegają oni, iż dolar amerykański (USD) ma tendencję do zyskiwania na wartości w tym miesiącu roku, po tym jak stracił na wartości w kwietniu. Opracowywany przez Bloomberg, indeks dolara amerykańskiego zyskiwał bowiem w maju na przestrzeni 12 spośród 16 ostatnich lat osiągając średni zysk na poziomie 1,1 proc. Szerszy indeks dolara (DXY) umacniał się z kolei 26 z ostatnich 40 razy w maju ze średnim zyskiem 0,8 proc. Ważnym elementem tego trendu jest jednak słabszy apetyt na ryzyko i straty na akcjach, co zwiększa defensywny popyt na dolara.

Euro i Funt oprą się majowej aprecjacji dolara 

Biorąc jednak pod uwagę obecny, wysoki poziom awersji do ryzyka, do czego z pewnością przyczyniła się ultraluźna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która obniżyła stopy proc. do rekordowo niskiego poziomu oraz masowy dodruk dolara, eksperci rynkowi zaczynają wątpić, czy dolar odzyska siłę w najbliższym czasie.

Dostrzegają oni techniczne argumenty wskazujące za potencjalnym osłabieniem greenbacka wobec euro, funta, dolara australijskiego i niektórych walut azjatyckich.

Analizując obecną sytuację na notowania pary walutowej GBP/USD, analitycy dostrzegają, że choć w ostatnich dniach impet wzrostowy funta nieco osłabł, to rynek prawdopodobnie znajdzie silne wsparcie na 100-dniowej średniej ruchomej.

– Od września para walutowa kilkakrotnie testowała ten wskaźnik i za każdym razem zdołała zamknąć się powyżej tego poziomu. Jeśli kurs przebije maksimum z 20 kwietnia na poziomie 1,4009, będzie to oznaczać wyraźne przełamanie oporu – wskazali analitycy.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe i formacje wykresu

invest
GBPUSD Daily

Odnosząc się do notowań EUR/USD wskazują oni z kolei, że wcześniejsze głębokie cofnięcie się euro od styczniowego maksimum odzwierciedlało początkowe problemy Wspólnoty z wprowadzeniem szczepionki przeciw koronawirusowi. Od tego czasu waluta odzyskała nieco siły i jest notowana powyżej 50% zniesienia ruchu powrotnego z listopada do stycznia.

– Zamknięcie powyżej maksimum z 29 kwietnia na poziomie 1,2150 utorowałoby parze walutowej drogę do przetestowania szczytu z 25 lutego na poziomie 1,2243 – wskazali analitycy.

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forex | biomaxima | bitcoin cena | co to jest blik? | akcje pgnig forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZłoto i akcje drożeją. Inwestorzy czekają na NFP
Następny artykułKurs funta (GBP/JPY) ze zmianą trendu? Analiza techniczna pary walutowej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here