Naga Marketsjanet_yellenWczorajszy dzień na rynkach bez wątpienia był pod znakiem posiedzenia FOMC, które na bieżąco można było śledzić tu https://comparic.pl/forex-na-zywo/ dzięki szybkiemu tłumaczeniu Przemysława Jarząbka. Trochę jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wybija 19:00 polskiego czasu i dolar amerykański gwałtownie osłabia się do większości walut.  Przecież zupełnie przypadkowo, silny dolar negatywnie wpływa na eksport USA i obniża predykcję PKB. W tej chwili nieważne jest, że w całym majestacie EBC Mario Draghi zaanonsował w marcu rozpoczęcie 18-to miesięcznego skupu aktywów – takie nasze europejskie QE z kwotą, bagatela 60mld € miesięcznie.

Indeks S&P500 zyskuje, choć wcześniej tracił po uprzednim kilkuletnim marszu na nowe historyczne szczyty zafundowanym przez FED programem QE. Nie przeszkadza to oczywiście w twierdzeniu pani Janet Yellen, że nie można mówić o bańce spekulacyjnej na giełdach, choć widać wzrost cen spółek. Gdzie nie spojrzeć to hiperbola. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że jak przyjdzie czas na „taką piękną katastrofę” to będzie się po właściwej stronie rynku. I jak żyć w takich chwilach? No jest rada, odczekać aż się „spekuła rekinów rynku” wyszaleje się na takim party, a gdy przyjdzie otrzeźwienie po chwilowej euforii, to można zerkać analitycznym okiem na sytuację techniczną na konkretnych wykresach.

Tym razem wybór padł na złoto, z kilku powodów. Ciekawa sytuacja, wrażliwe miejsce z perspektywy AT oraz pomimo szaleństwa na rynkach respektowanie jej zasad. Zaczynając od skali tygodniowej można powiedzieć, że spadki zainicjowane we wrześniu 2011 roku przybrały formę, którą można interpretować w dwojaki sposób: korekta ABC lub też pięciofalowy  impuls spadkowy. Oba scenariusze zilustrowane na wspomnianym wykresie. W scenariuszu korekty, kurs nie powinien znacząco pogłębiać minimów z listopada 2014 roku (wskazówką w takim założeniu jest zasada z teorii Elliotta: fala 3 nie może być najkrótszą falą) a obecne spadki należałoby traktować jako falę 5(zielona numeracja na wykresie W1 liniowym) w fali C. Dzisiejsze wzrosty to korekta na fali 4 we wspomnianej zielonej 5 w C – uf, można się pogubić… W takim przypadku, po wypełnieniu się pełnego cyklu, należy oczekiwać wzrostów co najmniej w okolice 1280/1300.

W scenariuszu spadkowym dostrzegam pewną wariantowość. Kurs rysuje strukturę 5 fal spadkowych jako 1w 5, a docelowym targetem może być poziom 1062, na który w przeszłości kurs zareagował. Druga równie prawdopodobna możliwość , że z różnych powodów fundamentalnych, ale i politycznych kurs poleci jeszcze niżej, a sekwencja impulsów będzie kreowana przez wielkich graczy. Patrząc na wykres w skali dziennej, widzimy rekcję na koncentrację zniesień Fibonacciego oraz na dolne ograniczenie wyznaczonego kanału spadkowego. Najbliższym oporem dla dalszych wzrostów powinien być poziom 50% świecy z 6 marca korespondujący z górnym ograniczeniem kanału cenowego  oraz strefa aż do szczytu tej świecy. Skala H4 dodaje nam kolejne elementy najbliższych oporów w postaci zakresu poprzednich korekt. Biorąc pod uwagę dzisiejszy impet wzrostowy prawdopodobnie nie pomylę się za bardzo jeśli założę, że kurs ma spore szanse na dotarcie w tym tygodniu w strefę 1200/1220.

Autor: Arkadiusz Staniszewski

GOLDs.H4
Złoto – wykres H4
GOLDs.Daily
Złoto – wykres D1
GOLDs.Weekly
Złoto – wykres W1
GOLDs.line.elliott.Weekly
Złoto – wykres W1 z falami Elliotta


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here