Naga Markets 

Budowanie własnej kolekcji obrazów to ogromna przyjemność, ale także trudne zadanie. Na rynku sztuki podaż jest ogromna i niełatwo podjąć właściwą decyzję w kwestii kupna. Wskazana jest wnikliwa obserwacja zarówno rynku galeryjnego jak i aukcyjnego. Nie każdy ma na to czas, ale także i wiedzę na co zwrócić szczególną uwagę aby zakup był trafiony. Dlatego postanowiliśmy systematycznie przybliżać sylwetki młodych, zdolnych artystów, na łamach comparic.pl, aby zapoznać Państwa z ich twórczością.

Magdalena Kwapisz- Grabowska

Magdalena Kwapisz Grabowska urodziła się w Gliwicach, ale mieszka na stałe i tworzy w Berlinie. W 1999 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w filii w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni druku wklęsłego prof. Stanisława Kluski oraz dyplom dodatkowy w pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Chelsea International Fine Art Competition (w skład jury wchodzili kuratorzy Guggenheim Museum) W 2015 ukończyła kurs w zakresie teorii malarstwa na Universität der Künste w Berlinie. Obraz “Figura w kwadracie” wykorzystany został jako okładka albumu Baascha pt. Re_corr i nominowany do nagrody Cover awArts 2016.

Malarka Kwapisz Grabowska para totalna
Para totalna z psem

Na swoim koncie od 2000 roku ma 14 indywidualnych wystaw i 32 zbiorowe. A to pokazuje, że jest artystką bardzo pracowitą. Z pasją eksploruje własny warsztat. Od malarstwa figuratywnego przechodzi czasem do większego uproszczenia tematu podążając w kierunku abstrakcji. Jeden temat chętnie interpretuje wielokrotnie. Artystka obiera kolorystykę do portretowanych postaci tak, aby jeszcze kolor wzmacniał charakter tejże postaci. Kolorem, ale także charakterystycznymi cienkimi, ostrymi niczym laser liniami buduje kompozycję dzieł. Zestawia je z miękkimi formami. Pełno tu także subtelnych barwnych przejść, przezroczystości.

Babie lato
Babie lato

Stosując technikę mieszaną, farby olejne ale też akrylowe, może uzyskiwać różny efekt; matowy lub odbijający światło, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność obrazu. Często pozostawia obszary, których nie zamalowuje, by ukazać naturalne piękno płótna. Czasem obrazy są bardzo powściągliwe w kolorystyce, bardziej monochromatyczne, a zarazem eleganckie. Są równocześnie bardzo dekoracyjne. Magda Kwapisz – Grabowska chętnie maluje znane nam współcześnie ikony świata mody, sportu czy sztuki, których życiorys zgłębia i które ją inspirują. Między innymi jest to projektantka mody „Coco Chanel”, „Primabalerina – Anna Pawłowa”, „tenisista, Andre Agassi”, kosmonauta czy piłkarz.

Pasjonuje ją malarstwo polskie i światowe. Wchodzi w dialog z artystami malującymi w poprzednich epokach. Lubi po swojemu namalować ich motywy. I tak powstało „Babie Lato” wg Chełmońskiego, „Infantka” wg Diego Velázqueza czy „Śniadanie na trawie” wg Maneta. Powstały także między innymi „Dama z łasiczką” i „Mona Lisa”, wg Leonarda da Vinci. Bohaterami na płótnie są także i sami artyści. Na przykład „Portret artysty” Diego Velázquez, malujący Infantkę, „Frida Kahlo”, podziwiana przez wszystkich artystka wszechstronna, czy „Para totalna z psem” zainspirowany „historią życia Henryka Tomaszewskiego i Teresy Pągowskiej to świadectwo wielkiej miłości . On, znakomity grafik i plakacista, ona wybitna polska malarka stanowili duet idealny. I w życiu i w sztuce, inspirowali się nawzajem, uczyli od siebie, aż trudno odgadnąć “zawartość” Teresy w Henryku i Henryka w Teresie, ale tą symbiozę dusz najlepiej widać w ich pracach – mówi Magda Kwapisz- Grabowska. I właśnie w jej malarstwie bardzo czuć inspirację twórczością Teresy Pągowskiej.

Malarka Kwapisz Grabowska śniadanie na trawie 100x100
Śniadanie na trawie

“Trzeba dużo widzieć, by dużo odrzucać, poprzez eliminację zyskiwać większe bogactwo, a skrót formalny ma służyć jasności wypowiedzi i zwiększać siłę obrazu. Ciągle szukać własnego ‘ja’ i walczyć z tym szczęściem, którym jest malowanie.”
Aby poznać bliżej twórczość artystki, zapraszamy do Galerii Kolekcjoner.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here