Naga MarketsPrezydent Wenezueli, Nicolas Maduro ogłosił w ciągu minionego weekendu serię drastycznych reform gospodarczych mających na celu uratowanie gospodarki przed upadkiem. Jest to kolejna próba powstrzymania szalonej hiperinflacji, która w 2018 r. wyniosła już 1 000 000 procent.


Jednym ze sposobów walki z kryzysem jest dewaluacja boliwara wenezuelskiego i to aż o 95%. Nowa waluta znana ma być jako “suwerenny boliwar”. Dzięki dewaluacji, kurs wymiany wzrośnie z 250 000 boliwarów za dolara amerykańskiego do około 6 milionów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ponadto, Bloomberg uważa, iż nowy boliwar będzie powiązany z kryptowalutą petro, w efekcie czego będzie się poruszał wraz ze zmianami petro, co z kolei wiąże się z wahaniami cen ropy naftowej. Petro jest wyceniane przez rząd Wenezueli na około 60 dolarów, czyli 3600 suwerennych boliwarów.

Zobacz również: Wenezuelska kryptowaluta Petro wchodzi do powszechnego użytku

Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, nowy boliwar zostanie również ponownie denominowany, co usunie około pięciu zer z jego jednostki miary. Jednocześnie prezydent Maduro ogłosił również ogromny wzrost płacy minimalnej o 3,000%. Nowa płaca minimalna wyniesie zatem równowartość około 30 dolarów miesięcznie. Okazuje się więc, że w nowej, zdominowanej walucie osoba o płacy minimalnej będzie otrzymywała około 1800 boliwarów miesięcznie, zamiast 1,8 miliona.

Rząd położy również kres dopłatom do benzyny i podniesie podatek od wartości dodanej o około 4% co ma pozwolić zaoszczędzić około 10 miliardów dolarów rocznie.

Nowe reformy pogłębią kryzys gospodarczy?

Ogłoszone w weekend działania stanowią ostatnią rundę niekonwencjonalnych środków stosowanych przez władze Wenezueli w celu ustabilizowania gospodarki i powstrzymania rosnącej inflacji. Według Bloomberga, najnowsze środki prawdopodobnie nie zapewnią jednak szybkiej poprawy sytuacji gospodarczej i istnieje ryzyko, że inflacja będzie rosła jeszcze szybciej.

Mimo, że dla nas płaca minimalna na poziomie 30 USD miesięcznie wydaje się jakąś totalną abstrakcją, to właściciele lokalnych sklepów już komunikują, iż są zaniepokojeni tym, w jaki sposób nowa płaca minimalna wpłynie na ich zdolność do płacenia pracownikom.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAnaliza dla początkujących: AUDCHF – czas na test przełamanego wsparcia?
Następny artykułWTI, BTCUSD – Analiza pozycji dużych graczy 20.08.2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here