Naga MarketsFrancuzi wybrali. Do drugiej tury wyborów przechodzą Macron oraz Le Pen. |źródło: Patrick Kovarik, AFP

Wszystko wskazuje na to, że główny scenariusz francuskich wyborów prezydenckich będzie mieć miejsce – Emmanuel Macron stanie do drugiej tury walki o urząd z prawicową kandydatką Marie Le Pen. Jak zareagują rynki na poniedziałkowym otwarciu?


Sondaże exit poll opublikowane w niedzielę o godzinie 20:00 jasno wskazują lidera pierwszej tury wyborów. Jest nim centrysta, Emmanuel Macron, który zdobył 23,7% głosów. Tuż za nim, obawa inwestorów, kandydatka Frontu Narodowego, Marie Le Pen z 21,7% poparciem. Jak na razie, są to jedynie szacunki lecz możemy być już pewni tego, że druga tura wyborów prezydenckich we Francji będzie mieć taki kształt jakiego oczekiwała większość uczestników rynku. Już 7 maja w ostatecznym wyścigu o urząd prezydenta Republiki zmierzą się Marie Le Pen oraz Emmanuel Macron.

Niższa frekwencja – niższa zmienność?

Ostatnie dane dotyczące frekwencji wyborczej wskazują na najniższe od blisko 15 lat wyniki. Do godziny 17:00 udział w głosowaniu wzięło jedynie 69,5% uprawnionych do głosowania. Dużo, lecz wciąż mniej niż w odpowiadającym okresie podczas ostatnich wyborów(70,59%), czy głosowania z 2007 roku (73,87%).

Warto powrócić również do wspomnianego przez nas komentarza analityków HSBC, którzy opisywali możliwą reakcję rynku na wyniki pierwszej tury. Zdaniem specjalistów, pojedynek Macrona i Le Pen będzie skukować… konsolidacją na wykresie EURUSD z wyraźną przewagą byków. Wczesne informacje rynkowe z Auckland (tzw. pre-marketu) wskazują, że poniedziałkowe otwarcie na EURUSD może plasować się nawet w okolicy poziomu 1,0930.

źródło: www.bloomberg.com

Na ten moment, dostrzegalna jest przewaga Macrona nad pozostałymi kandydatami. Jeżeli utrzyma on swoją pozycję i przekona dotychczas niezdecydowanych, ma realne szanse na Pałac Elizejski. Oczekiwałbym poniedziałkowego zamknięcia w rejonie 1,0950 – stwierdził główny strateg rynku walutowego Nomura, Jordan Rochester.

Wtórują mu analitycy Bank of New York Mellon Corp., którzy również celują w okolice 1,09/1,10 jako reakcję EURUSD na wyniki dzisiejszego głosowania. Znacznie bardziej pozytywnie wypowiada się główny analityk Credit Agricole, Valentin Marinov. Nasze modele wskazują, że w przypadku wygranej Macrona również w drugiej turze, EURUSD powinno znaleźć się powyżej 1,1200 – skomentował francuskie wybory Marinov.

Skorzystaj z wiedzy specjalistów – odbierz darmowy okres próbny usługi FxWatcher i otrzymuj komentarze rynkowe, rekomendacje i analizy na swój adres mailowy >>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here