Naga MarketsMACD jest wskaźnikiem dynamiki i podążania za trendem opierającym się na informacjach płynących ze średnich kroczących, a więc najlepiej działać będzie jako dodatkowe narzędzie i filtr momentum w Twoim tradingu. W tym artykule wyjaśnimy co tak naprawdę robi MACD, jak pomaga analizować cenę i jak korzystać z niego w Twoim własnym tradingu.

MACD wskaźnik

Najpierw zwróćmy uwagę na pojedyncze komponenty wskaźnika MACD:

Te artykuły również Cię zainteresują
Linia MACD: jest sercem wskaźnika i pokazuje różnicę pomiędzy 12-okresową EMA a 26-okresową EMA. Oznacza to, że w zasadzie linia MACD jest kompletnym systemem przecięcia średnich kroczących w jednej linii.

Linia sygnalna: jest to 9-okresowa EMA wyznaczana z lini MACD.

Histogram MACD: Linia MACD – Linia sygnalna

Podstawy wskaźnika MACD

Ponieważ MACD opiera się na średnich ruchomych, idealnie nadaje się do analizy dynamiki cen, znajdowania wejść zgodnych z trendem i pozostawania w trendach do czasu wygaśnięcia momentum.

Wyróżniamy 2 sygnały płynące z MACD, które omówimy w tym artykule i wyjaśnimy krok po kroku jak używać MACD do wyszukiwania transakcji:

1) Linia MACD przecina poziom 0

Na poniższym wykresie linia MACD jest to czerwona linia i bazuje ona na średnich 12 i 26 EMA. Zauważ również, że dodatkowo nakreśliłem te dwie średnie na wykresie i w momencie kiedy się przecinają, linia MACD przecina poziom 0. Jak już wcześniem mówiłem, linia MACD jest podobna do systemu przecięć średnich, a poziom 0 ładnie to pokazuje.

Jak już wiemy z artykułu dotyczącego średnich ruchomych, przecięcie dwóch średnich pokazuje zmianę w momentum i często zapowiada powstanie nowego trendu. Tak więc kiedy linia MACD przecina poziom 0 pokazuje to, że momentum się zmienia i potencjalnie tworzony jest nowy trend.

2) Linia sygnału

Kiedy widzisz dwie linie wskaźnika MACD oddalające się od siebie oznacza to, że rośnie momentum, a trend jest coraz silniejszy. Kiedy dwie linie są coraz bliżej siebie pokazuje to, że cena traci siłę.

Jednakże wskaźnik MACD jest oscylatorem i podczas bardzo silnych trendów, nie da bardzo trafnych informacji. Zatem kiedy jesteś w silnym trendzie, nie daj się zdezorientować zbyt wieloma przecięciami linii MACD.

WSKAZÓWKA: Tak długo jak linia MACD jest powyżej poziomu 0, a cena powyżej EMA 12 i 26, trend nadal trwa. W poniższym wideo (w angielskiej wersji językowej) wyjaśniam tę koncepcję bardziej szczegółowo.

Wejście zgodne z trendem | scenariusz #1

Podczas konsolidacji, dwie linie MACD są bardzo blisko siebie i oscylują w pobliżu poziomu 0; oznacza to brak momentum oraz siły trendu.

Kiedy dochodzi do wybicia i zaczyna się trend, dwie linie wskaźnika oddalają się od poziomu 0 oraz od siebie nawzajem. Wtedy podczas trendu, średnie ruchome mogą działać jako wsparcie i opór oraz utrzymywać nas w transakcji. Kiedy cena przechodzi pod średnie EMA, trend wzrostowy jest zakończony.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

To samo tyczy się trendu spadkowego. Na początku lub podczas trendu spadkowego, dwie linie wskaźnika są skierowane w dół, a także wykazują dużo przestrzeni między sobą. Wskazuje to na silne momentum spadkowe. Trend spadkowy zbliża się ku końcowi gdy cena przebija się powyżej średnich ruchomych.

Wejście przy wykorzystaniu MACD | Przykład 2

Poniższy zrzut ekranu pokazuje kolejny klasyczny przykład tego jak MACD dodaje kontekstu do ruchów ceny. Po przełamaniu linii trendu i kiedy cena przebiła średnie kroczące, rozpoczęty został nowy trend spadkowy. MACD przełamał wtedy również poziom 0, a linie wskaźnika odsuwały się od siebie gdy zyskiwało momentum w trendzie spadkowym. Na dnie trendu spadkowego MACD wskazywał na dywergencję, zapowiadając utratę momentum i koniec trendu.

Dywergencje MACD dla wczesnych wejść

Dywergencje MACD są kolejnym świetnym sposobem analizowania ceny i wyszukiwania wczesnych wejść w transakcję. Na poniższym wykresie możesz zobaczyć jak cena bardzo powoli porusza się w górę przez długi okres czasu. W tym samym czasie, MACD porusza się w dół pokazując, że za kupującymi nie kryje się żadna siła. Wtedy nagle cena szybko przebija się poniżej dwóch średnich kroczących, a linia MACD schodzi pod poziom 0 dając okazję na wejście w shorta. Następnie podczas wyprzedaży, MACD pozostaje poniżej poziomu 0 co pozwala traderom ujeżdżać trend do samego dna.

MACD vs RSI – który wskaźnik momentum powinieneś wybrać?

Traderzy zawsze pytają mnie czy powinni używać w swoim tradingu MACD, czy RSI? Mimo, że te dwa wskaźniki są bardzo podobne i we własnym tradingu wolę korzystać z RSI, to często sugeruję na początek używanie MACD.

MACD ma dwie główne zalety nad RSI, które mogą pomóc nowym traderom podejmować lepsze decyzje. Po pierwsze, dwie linie MACD dostarczają więcej informacji, a co za tym idzie są łatwiejsze do odczytania przez początkujących traderów. Po drugie, przecięcie poziomu 0 jest bardzo obiektywnym sygnałem i nie ma tu zbyt wiele przestrzeni do interpretacji.

Tak więc jeśli jesteś nowym traderem szukającym dobrego wskaźnika dynamiki cen, proponuję wykorzystanie MACD.

Ogólnie rzecz ujmując, podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości wskaźników, prawdopodobnie nie jest on Ci szczególnie potrzebny jeśli możesz odczytać informacje dotyczące momentum bezpośrednio z wykresu. JEDNAKŻE, nigdy nie pozwól nikomu mówić Ci, że wskaźniki nie działają. Działają. Wszystko jednak sprowadza się do sposobu w jaki się ich używa.

Wskaźniki to świetne narzędzia tradingowe, które oferują obiektywne i proste do zinterpretowania informacje. W przypadku MACD, wskaźnik jest idealny jeśli chodzi o analizowanie momentum, ale także znajdowanie nowych trendów.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here