Naga MarketsStrategia MACD to podejście, które można dopasować pod siebie, stosować wtedy kiedy mamy czas na grę. Optymalna dla osób grających na wyższych interwałach czasowych, dla których trading nie jest jedynym zajęciem, ale znajdzie także zastosowanie w krótkim terminie.


Spis Treści

  1. Opis systemu – LINK
  2. Jak dywergencja może pomóc Ci prowadzić pozycję ? LINK
  3. Jak wybrać dobrą parę do spekulacji ? LINK
  4. Co zrobić kiedy rynek nam ucieka ?
  5. Logiczne poziomy zysku
  6. Co zrobić, gdy Stop Loss jest zbyt duży ?
  7. Alternatywne metody wejścia
  8. Przejście na wyższy interwał
  9. Czy piramidowanie blokowe jest przereklamowane ?
  10. Przydatne narzędzia wspomagające handel w MT4, z których korzystam LINK

O czym chciałbyś przeczytać ? Podziel się tym w komentarzu!


Bardzo często, czytelnicy pytają mnie o to co mam na wykresie, w tym wpisie postaram się wyjaśnić z jakich dodatkowych narzędzi korzystam w tradingu.

ADR/ATR

ADR/ATR do badania zmienności na danym walorze. Jako, że używam głównie interwałów dziennych ATR nie jest mi potrzebny, sprawdza się za to na niższych interwałach do wyznaczania poziomu Stop Loss. Używam standardowego ustawienia ATR(14), mnożąc jego wartość przez 2 lub współczynnik Fibonacciego 1,618, wynik zaokrąglam do całych pipsów/punktów – stanowi on mój poziom SL.

W przypadku wskaźnika ADR – czyli dziennej rozpiętości cen, badam zakres cen z 10 (tj. 2 tygodni) lub 20 sesji (ok. miesiąca). Wynik porównuję do aktualnej (dzisiejszej) zmienności, jeśli sygnał pojawia się, w przedziale 70%-100% ADR, uznaje go za prawidłowy. Istotne aby sygnał padł na dużej, mocnej świecy, większej od średniej z poprzednich sesji.

Link do pobrania: tutaj ADR

Wskaźnik MACD

Istnieje wiele wskaźników opartych na tym oscylatorze i wiele technik (do przetestowania za darmo m .in na TradingView). W moim podejściu istotna jest linia sygnalna, poziom zero oraz powstające dywergencje (więcej przeczytasz tutaj LINK )

Do łatwiejszego wyszukiwania dywergencji na wykresach można użyć dedykowanych wskaźników np: FX5_Divergence lub MACD Divergence.

MACD multi time frame (MTF)

Bardzo często kiedy MACD z interwału dziennego zmienia kierunek, schodzę na niższy interwał aby doprecyzować wejście, tutaj przydaje się tzw. Multi time frame czyli odwzorowanie wskaźnika z wyższej ramki czasowej na niższej (nigdy odwrotnie). Szczególnie przydatne jest to kiedy rozgrywamy setup „intraday” bazując na H1 a wykonując egzekucję np. na M5. Doskonale widać, kiedy i w którą stronę należy grać, nie tracąc przy tym z oczu tzw. „big picture”.

Link do pobrania: https://www.mql5.com/en/code/8947

Pivot points – punkty docelowe

Opierając się na wysokich TF, wykorzystuję głównie pivoty miesięczne, standardową metodą obliczeń:

MP = (H+L+C) / 3

…itd.

Stanowią one dla mnie logiczny punkt docelowy, więcej w tym artykule. Dla osób handlujących w obrębie jednego dnia, bardziej pomocne będą dzienne punkty (DP).

xx
Punkty docelowe w postaci Pivot Points

Symbol changer

Zmiana instrumentu, interwału w jednym oknie wykresu ? Czemu nie. Taką swobodę zapewnia wskaźnik Symbol changer. Można bardzo szybko przejrzeć listę wszystkich instrumentów w poszukiwaniu sygnałów, znacząco skraca czas analizy, który sprowadza się do kilku, kilkunastu minut w zależności od liczby instrumentów.

Link do pobrania: tuta

Trade Manager

Na końcu warto wyposażyć się dobry, lekki, nieprzesadnie rozbudowany trade manager. Osobiście używam Easy Order, który dostępny jest zarówno jako Script oraz Expert Advisor.

Pozwala on w łatwy sposób dobrać wielkość pozycji do zadanego poziomu ryzyka, można wybrać wielkość procentową lub wolumen nominalnie. Linie wejścia, poziomy STOP oraz TP możemy przesuwać z poziomu wykresu dokładnie tak jak standardowo w MT4.

xx
Szybko ustawiaj zlecenia bezpośrednio z wykresu

To wszystkie narzędzia których używam na co dzień, większość można znaleźć w internecie, niektóre nawet z rozszerzoną funkcjonalnością. Jeśli masz jakieś pytania, lub problemy z instalacją pisz w komentarzu..


Na łamach portalu Comparic.pl będę publikować zagrania bazujące na tej strategii pod tagiem MACD Double Screen. Jeśli nie widziałeś opisu systemu – znajdziesz go tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here