Strategia MACD to podejście, które można dopasować pod siebie, stosować wtedy kiedy mamy czas na grę. Optymalna dla osób grających na wyższych interwałach czasowych, dla których trading nie jest jedynym zajęciem, ale znajdzie także zastosowanie w krótkim terminie.
AUDUSD
Para ma za sobą kilkunasto sesyjne odreagowanie od majowych minimów, które wyprowadziło parę ok 150 pipsów wyżej. Niemniej jednak celowo piszę “ma za sobą” gdyż wiele na to wskazuje m.in przełamanie linii trendu wzrostowego oraz powrót poniżej czerwcowego piwota. Dodatkowo gdyby spadkiem zakończyła się czwartkowa sesja to oscylator MACD obróci się na czerwono – dodatkowo poniżej zera. Okrągły poziom 0,700 to istotny opór dla tej pary, to marcowy dołek a i w maju siły rynkowe mocno się tam ścierały, dlatego wyjście powyżej będzie oznaczało zanegowanie scenariusza spadkowego dla tej pary.
Te artykuły również Cię zainteresują
W krótszym terminie skala spadku jest już spora, walor traci od 4ech dni, dlatego warto poczekać na pierwszą korektę do średniej opcjonalnie do poziomu 0,6950; bądź wzrost oscylatora stochastycznego. Należy cały zas mieć w pamięci iż cena znajduje się w zakresie gigantycznego knota z początku roku a logiczny poziom zysku na czerwiec to 0,6845/50.
EURUSD
Poprzedni tydzień wyglądał istotnie ciekawe na tej parze, która po 6-tygodniowej konsolidacji zdecydowała się na wybicie. Dodatkowo popularny “EDek” zdecydowanym ruchem wybił spadkową linię trendu zapoczątkowaną w sierpniu ubiegłego roku – mamy więc zmianę w układzie popytu i podaży. Pozostając jeszcze na wyższych interwałach, tygodniowy oscylator MACD tworzy zielone słupki histogramu a także potrójną dywergencję z ceną – warto obserwować tą skalę czasową w kolejnych miesiącach. Wracając już na H4 widać, że cena za pierwszym razem zareagowała na rosnącą średnią, gra na drugi test w kierunku północnym jest już obarczona większym ryzykiem. Dlatego skłaniam się ku lokalnej korekcie do ok 1.1250, po czym próby ataku na średnią 200-okresową która aktualnie przebiega nieco ponad 100 pipsów wyżej.
GBPAUD
Warto spojrzeć także na funta, lecz dla odmiany nie na popularnego kabla a na kros GBPAUD. Obecnie funt jest najsłabszą walutą, tylko w kwietniu na tej dość trendowej parze mieliśmy spadek o ponad 7 figur. Czerwiec przynosi odreagowanie od 200-sesyjnej średniej, która już w kwietniu uchroniła notowania waloru przed dalszymi spadkami. Obecnie odbicie jest prowadzone w podobny sposób jak niemal dwa miesiące temu – dobrym wskazaniem powinny być tu rosnące słupki histogramu MACD. Pierwszy większy przystanek gdzie można spodziewać się problemów ze zwyżką to 1,84 czyli miesięczny piwot oraz zniesienie 38,2% całej fali spadkowej. Warto obserwować ten punkt, a także cały koszyk funta aby ocenić czy funt nadal pozostanie najsłabszą walutą czy może tendencja się odwróci.
Na łamach portalu Comparic.pl będę publikować zagrania bazujące na tej strategii pod tagiem MACD Double Screen. Jeśli nie widziałeś opisu systemu – znajdziesz go tutaj.