Naga Markets

Mabion zyskał wczoraj ponad 8 procent i był najsilniejszym walorem indeksu mWIG40Okołoświąteczna seria zwyżek na Wall Street zatrzymała się na wtorkowej sesji, choć spadek indeksów nie był duży – indeks S&P 500 stracił zaledwie 0,1%, nieco słabszy był Nasdaq (-0,6%). Lepiej wyglądały europejskie indeksy, gdzie wśród liderów znalazł się niemiecki DAX (+0,8%). Dzisiejsza azjatycka sesja nie napawa optymizmem, indeksy SSE Composite, i Nikkei 225 przeceniły się o około 0,7%.

Mabion odnotował wczoraj znaczny wzrost i był najsilniejszą spółką w mWIG40

W II połowie grudnia dynamicznie zyskują kluczowe parkiety, a jednak w tle ciągle ciąży zagrożenie, które jeszcze w tym miesiącu niejednokrotnie psuło giełdowe nastroje. Ciężko zapomnieć o Omikronie – ten wysoko zaraźliwy wariant wirusa mógł przyśpieszyć ekspansję w okresie świąt, co dopiero przełoży się na wyższe liczby pozytywnych testów w kolejnych dniach i może stać się  pretekstem do korekty, po tym jak amerykański indeks szerokiego rynku S&P 500 poprawia w końcówce roku historyczne rekordy, a niemiecki DAX zyskał w ostatnich dniach już łącznie niemal 1000 pkt., bez znaczącej korekty w locie.W USA w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło o 35% więcej dzieci, w Wielkiej Brytanii odnotowano wczoraj rekordowe 129 tys. zakażeń, we Włoszech rekordowe 78 tys. zakażeń, gwałtownie rośnie liczba osób na kwarantannie, obecnie jest to już 2,5 mln osób. Z drugiej strony ryzyka równoważy prawdopodobnie łagodniejszy przebieg zakażenia niż w przypadku wariantu Delta.

Wtorkowa sesja na krajowym parkiecie zakończyła się wzrostami wszystkich kluczowych indeksów, jednak dynamika wzrostu indeksu WIG20 (+1,2%) była dwukrotnie wyższa niż indeksów mWIG40 i sWIG80, które zyskały po około 0,6%. W indeksie blue chipów liderem zwyżek zostało Orange (+5,1%), na podium znalazły się także Tauron (+4,2%) i JSW (+2,9%), sektorowo dobrze wypadły również banki.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Na przeciwległym biegunie znalazły się wzrostowe spółki CD Projekt (-2,5%) i Allegro (-1,6%). W indeksie mWIG40 dynamicznie odbił Mabion (+8,1%), który zaliczył serię 5 spadkowych sesji, po tym jak pojawiły się pozytywne informacje w sprawie zatwierdzenia szczepionki Novavax. Mabion rozpoczął już bez zwłoki produkcję antygenu w ramach współpracy ze wspomnianą spółką.

W indeksie sWIG80 dominowały walory Trakcji (+8,6%) i Bumechu (+8,2%), a najsłabszym walorem był Getin Noble Bank (-5,9%), który przed świętami istotnie przełamał linię wsparcia w ruchu horyzontalnym, a po świątecznej przerwie spadki przybrały na sile.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dom development gpw | akcje pgnig notowania | wp notowania | ropa notowania | bitcoin trader | neuca akcje prognozy | broker stp |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here