Naga MarketsMabion został wczoraj drugą najsilniejszą spółką na GPWZ powrotem rosną dane pandemiczne w USA. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 666 ofiar, a obecność koronawirusa potwierdzono u 150 tys. osób. W amerykańskich szpitalach przebywa obecnie ponad 43,6 tys. pacjentów z Covid-19, najwięcej od marca. Jeszcze miesiąc temu liczba ta wynosiła mniej niż 12 tys.

Mabion zyskał wczoraj 14,5 procent. Najsłabsza była tym razem gwiazda poprzednich sesji – spółka LPP

Słabe okazały się dane firmy ADP z rynku pracy, wg której w lipcu przybyło w USA 330 tys. etatów vs. oczekiwane średnio 683 tys. Miesiąc wcześniej, według ADP, przybyło 680 tys. miejsc pracy, po korekcie z 692 tys. W rezultacie S&P500 zanotował 0,5-procentową korektę, a indeks spółek technologicznych Nasdaq symboliczny wzrost. Słabe dane makro umacniają obligacje (rentowność 10-letnich Treasuries utrzymuje się poniżej 1,2 proc.) ograniczając konkurencję dla kapitału z rynku akcji. Jednocześnie wzrosty zakażeń stanowią dogodną wymówkę dla utrzymania dotychczasowego tempa dodruku dolarów i zerowych stóp przez FED, czyli wybuchowej mieszanki śrubującej bańki cenowe na rynkach aktywów.Na wczorajszej sesji w USA na uwagę zasługuje wysoki wzrost spółki Novoavax (+18,7%), która choć jeszcze oczekuje na zatwierdzenie stosowania jej preparatu do użytku jako szczepionki na Covid-19 przez Europejską Agencję Leków (EMA), to wczoraj Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt na dostawy aż 100 mln (+ opcja na kolejne 100 mln) dawek w okresie do 2023 r.

Z kolei na GPW drugą najsilniejszą spółką w dniu wczorajszym był Mabion (+14,5%), który 2 sierpnia informował iż „finalizuje prace w małej skali laboratoryjnej i przechodzi do etapu uruchamiania dużej skali produkcji antygenu szczepionkowego przeciw COVID-19 we współpracy z Novavax” i że realizacja umowy ramowej podpisanej w marcu br. pomiędzy spółkami przebiega zgodnie z planem. Natomiast w WIG20, który drugą sesję z rzędu był silniejszy niż mWIG40 i sWIG80, najmocniej zyskiwał Mercator Medical (+5,8%), oraz Pekao (+4,1%) po publikacji raportu okresowego.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Najsłabsza była tym razem gwiazda poprzednich sesji – spółka LPP (-3,5 proc.), na której najwyraźniej inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Przed dzisiejszym otwarciem, a już po wczorajszym zamknięciu notowań z największych spółek wyniki opublikowały Allegro i Kęty (szczegóły w Wybranych Komunikatach). W obu przypadkach należy się spodziewać raczej neutralnej reakcji rynkowej.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest
Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here