Naga MarketsMabion wystrzelił podczas środowej sesji! Akcje rosną o prawie 50%!Akcje Mabionu, polskiej spółki z branży biotechnologicznej, wystrzeliły podczas środowych notowań na wieść o podpisaniu umowy z Novavax. Aktualnie za 1 akcję trzeba płacić ok. 44,35 zł, co przekłada się na wzrost o ponad 42%. Jeszcze rano, podczas otwarcia, kurs zwyżkował o 50%, jednak inwestorom nie udało się utrzymać tak dynamicznych wzrostów. W tle tych wydarzeń jest potencjalna udział spółki w łańcuchu produkcyjnym szczepionki przeciw Covid 19 oraz wsparcie udzielone przez Polski Fundusz Rozwoju.

  • Akcje Mabionu szybują podczas środowej sesji, obecnie za walor trzeba zapłacić ok. 44,35 zł.
  • Poprzednie zamknięcie na poziomie 31,30 zł przekłada się na blisko 42% wzrost ceny.
  • To wszystko dzięki podpisanej umowie z Novavax i Polski Funduszem Rozwoju w sprawie produkcji szczepionki na Covid 19.

Akcje Mabionu rosną o prawie 50%

Mabion jest polską spółką biotechnologiczną, która założona została w 2007 roku. Od początku swojej działalności firma planowała stawiać na innowacje, działając w gałęzi gospodarki opartej na wiedzy. Wśród założycieli wymienić można m.in. Celon Pharme czy też Polfarmex, podmioty, które od dawna znane są na krajowym rynku leków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mabion wystrzelił podczas środowej sesji! Akcje rosną o prawie 50%!
Kurs akcji spółki Mabion dnia 3.03.2021. Źródło: Comparic.pl

 

 

 

 

– Mabion zyskuje dziś ponad 40% po tym, jak spółka biotechnologiczna poinformowała o zawarciu umowy ramowej z Novavax – amerykańską firmą pracująca nad szczepionką na koronawirusa. Mabion ma podjąć działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego kandydata na szczepionkę na Covid-19 o nazwie NVX-CoV2373 i przeprowadzić próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Umowa ramowa obowiązuje do końca 2023 roku. Zgodnie z umową, intencją jest możliwość włączenia zakładu należącego do Mabion w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax – komentowali analitycy XTB.

Podczas środowej sesji notowania Mabionu zdecydowanie wystrzeliły. Obecnie za walor trzeba płacić 44,35 zł, co biorąc pod uwagę poprzednie zamknięcie na poziomie 31,30, przekłada się na wzrost o blisko 42%. Notowania spółki znajdują się dziś najwyżej od wielu miesięcy, bowiem Mabion w odróżnieniu od większości spółek notowanych na GPW nie zyskał na tzw. hossie bidena-pfizera, która miała miejsce w listopadzie i grudniu 2020 roku.

Mabion wystrzelił podczas środowej sesji! Akcje rosną o prawie 50%!
Kurs akcji spółki Mabion w latach 2018-2021. Źródło: Comparic.pl

Warto więc wskazać, że choć dzisiejsze odbicie jest dość spektakularne, to spółka dalej znajduje się zdecydowanie poniżej poziomów przed covidowych, kiedy to jej akcje warte były ok. 80 zł za walor. Dotychczasowe odbicie kończyły się powrotem w okolice dwudziestu kilku złotych za akcje.

Spółka wyprodukuje szczepionki na Covid 19

Tłem do tak dynamicznych ruchów podczas dzisiejszych notowań jest podpisanie umowy ramowej z amerykańską firmą Novavax, która zajmuje się pracami nad szczepionką na Covid 19. Zgodnie z komunikatem ESPI umowa zakłada przeprowadzenie transferu technologii oraz produkcje serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Mabion otrzyma również m.in. dokumentacje związaną z procesem wytwórczym.

Zobacz również: LOTOS na poziomie marcowego dołka i niepewna przyszłość w związku z fuzją. Analiza Konrada Książaka

– Ponadto zakres obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki, wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie Spółki. – możemy przeczytać w komunikacie spółki.

Ważną kwestią jest również fakt, że nie są planowane żadne istotne inwestycje, tj. spółka już teraz ma odpowiednie zdolności techniczne do realizacji postanowień umowy. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, to docelowo Mabion miałby zostać włączony w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie wytwarzania szczepionki.

Porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju

Opisana powyżej umowa ramowa, zawarta z Novavax, skutkuje również zawarciem porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju, który ma udzielić 30 mln zł pożyczki (lub objąć tyle w obligacjach – inwestycja dłużna) oraz objąć 10 mln zł akcji w ramach planowanej emisji serii U (inwestycja udziałowa). Uzyskane w ten sposób środki docelową mają zostać wykorzystane na zwiększenie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa.

– Spółka zwraca uwagę, iż porozumienie ma charakter niewiążący i nie rodzi zobowiązań dla żadnej z jego stron, a Inwestycja PFR jest warunkowa oraz wymaga wynegocjowania i zawarcia stosownej dokumentacji transakcyjnej. – podkreśla spółka w swoim komunikacie ESPI.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania walut | btc prognozy | kursy kryptowalut wykres | lotos notowania | co to znaczy blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here