Naga Markets

Mabion kontynuował wczoraj odbicie w indeksie mWIG40 Wczoraj wydarzeniem dnia była decyzja FOMC ws. stóp procentowych i wystąpienie prezesa Fed po jej ogłoszeniu. Utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie zaskoczyło rynków, jednak nieco bardziej jastrzębia retoryka przewodniczącego Fed Jerome’a Powella niż oczekiwano wywołała spadki globalnych indeksów. Indeksy na Wall Street oddały wcześniej wypracowaną zwyżkę i kończą dzień w okolicach 0, lub na niewielkim minusie.

Mabion zakończył wczorajszą sesję nad kreską

Na zakończeniu europejskiej sesji panowały jeszcze lepsze nastroje, wiele indeksów zyskało przeszło 2%, w tym niemiecki DAX i francuski CAC40. Zdecydowanie słabsza była sesja azjatycka, gdzie straciły niemal wszystkie indeksy, z Nikkei 225 (-3,1%) na czele. Prezes Fed potwierdził wczoraj zakończenie skupu aktywów z początkiem marca i  możliwość podniesienia stóp procentowych już w marcu, o ile będą do tego odpowiednie warunki.Nie wiadomo jednak jaka będzie ścieżka podwyżek stóp. Możliwe jest również rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej po rozpoczęciu cyklu podwyżek. Wczoraj wyniki opublikowała Tesla – spółka wypracowała 2,52 USD skorygowanego zysku na akcję w IV kw. wobec konsensusu na poziomie 2,36 USD, również przychody przekroczyły oczekiwania na poziomie 16,57 mld USD i wyniosły 17,72 mld USD. Dziś wyniki opublikuje Apple, Visa, Mastercard, Comcast i McDonald’s.

Główne krajowe indeksy wzrosły wczoraj o ok. 1,5%. Najmocniej odbijał sektor finansowy i górniczy, w indeksie blue chipów dominowały walory JSW (+6,6%) i PKO BP (+3,6%), KNF zatwierdziła powołanie Iwony Dudy na stanowisko prezesa banku. Do najsłabszych walorów należało Orange (-1,8%) i Tauron (-1,3%).

W indeksie mWIG40 odbicie kontynuował Asbis (+8,1%) i Mabion (+5,6%), za nimi z przeszło 4%-owym wzrostem znalazły się banki mBank i Millennium, a na przeciwległym biegunie znały się walory studia TS Games (-4%), które wciąż było wyprzedawane.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

W indeksie sWIG80 do liderów zwyżek należał Unimot (+6,8%), spółka po sesji opublikowała informację o istotnym wpływie wyceny transakcji tradingowych, zwiększających skonsolidowaną EBITDA o 21 mln zł w I kw. 2022 r. Na wczorajszej sesji mocne było również Grodno (+6,1%), a największy zjazd odnotowała Mangata (-5,2%).

Z pozostałych informacji: 1. Rząd czasowo do 30 listopada obniża podatek od kopalin o ok. 30%. 2. Wyniki Orlenu za IV kw. są zgodne z konsensusem w ramach oczyszczonej EBITDA LIFO, która wyniosła 4,31 mld zł, zysk netto wyniósł 3,2 mld zł wobec oczekiwań na poziomie 2,9 mld zł.

3. Energa szacuje, że miała 420 mln zł EBITDA w ubiegłym kwartale, zysk netto wyniósł 68 mln zł wobec 238 mln zł przed rokiem. 4. S&P obniżył perspektywę  ratingu Cyfrowego Polsatu do „negatywnej”, ale utrzymał rating „BB+”.

XTB

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen notowania | pzu kurs | kurs korony norweskiej do złotówki | mercator kurs | eurocash kurs | kurs lewa | akcje comarch |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here