Naga MarketsCzy słyszałeś już o tegorocznym masowym pędzie miliardowych debiutantów z Doliny Krzemowej na giełdę? Być może jest to właśnie taka wyjątkowa okazja, jaka miała miejsce wcześniej z akcjami Facebooka i Netflixa, zainwestowania na samym początku w prężnie rozwijające się firmy! Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo IPO Lyft oraz temu, czy ta spółka powinna znajdować się na Twojej liście opcji inwestycyjnych.


Po długo oczekiwanym IPO, dnia 29 marca zadebiutowała na giełdzie spółka Lyft – główny rywal Ubera i druga, co do wielkości firma opierająca się na tzw. ride – hailing, czyli użyczaniu innym osobom miejsca w swoim pojeździe. Spółka wyemitowała 32,6 mln akcji wyceniając jedną akcję na 72 USD.

Otwarcie notowań pierwszego dnia na giełdzie Nasdaq dla Lyft okazało się niezwykle udane, ponieważ akcje zostały wycenione na 87,24 USD za sztukę, czyli aż o 21% drożej niż w ofercie publicznej! Na zamknięciu kurs wyniósł 78,29 USD, co daje 8,7% powyżej ceny z oferty, czyli kapitalizacja całej spółki wyniosła około 22,4 mld USD.

Wzrost ten wynikał częściowo z faktu nadmiernego popytu podczas zapisów w trakcie IPO. O ile część inwestorów jest przekonana do inwestycji w Lyft, my przyjrzyjmy się jej bliżej i sprawdźmy, jaka przyszłość może czekać spółkę o wartości wielu miliardów dolarów.

Zobacz również: Lyft dostępny w ofercie Admiral Markets. Handluj na akcjach amerykańskiej spółki

Czym jest Lyft?

Firma Lyft, która rozpoczęła działalność w 2012 roku, specjalizuje się w usługach wspólnych przejazdów. Chociaż może nie jest tak dobrze znana, jak jej konkurent Uber, jest drugą co do wielkości amerykańską firmą zajmującą się usługami transportowymi. Oto kilka podstawowych informacji na temat spółki:

  1. Udział Lyft w rynku amerykańskim wynosi około 29%
  2. Lyft obecnie prowadzi działalność jedynie w USA i Kanadzie
  3. Przy pomocy Lyft wykonywanych jest około 1 mln przejazdów dziennie
  4. W 2018 r. spółka dokonała 103% więcej przejazdów niż w roku poprzednim
  5. Między rokiem 2017, a 2018 Lyft zwiększył swój przychód o 76% do 8,1 mld USD

Części inwestorów zapewne spodobają się powyższe dane. W rzeczywistości, niektórzy byli aż tak zadowoleni, że skutkowało to wzrostem kursu akcji o 21% w porównaniu z ceną z oferty. Skorzystaj z okazji, która może się już nie powtórzyć – handlując akcjami Lyft w Admiral Markets.

Czy warto zainwestować w Lyft IPO?

O ile wzrost Lyft wygląda imponująco, to jednak jest to wciąż bardzo młody startup technologiczny. Ryzyko związane z inwestowaniem w tak młode przedsiębiorstwa polega na tym, że wielu z nich potrzeba lat, by mogły osiągnąć zysk, co może wiązać się dużymi wahaniami kursu akcji w tym czasie. Przykładem obrazującym taką sytuację jest kurs akcji Tesli, która mimo gwałtownego wzrostu wyceny o prawie 2,000% w porównaniu z IPO w 2010 r., nadal jako spółka nie generuje zysku.

Wiadomo, że firmy technologiczne są znane z agresywnego reinwestowania każdego centa w rozwój firmy. Dlatego nawet po tym, jak w 2017 r. Lyft stracił 688 mln USD, a w 2018 r. przepalił kolejne 911 mln USD, inwestorzy instytucjonalni (inwestorzy firmy przed jej pierwszą ofertą publiczną) wycenili ją w ostatniej rundzie finansowania przed debiutem publicznym na 15,1 mld USD.

Firmy technologiczne często wycenia się z perspekty możliwości przyszłego rozwoju, dlatego też cena akcji firmy technologicznej może wzrosnąć, mimo że nie wykazuje ona zysków. Oczywiście, nie wszystkie firmy notują wzrost ceny akcji z ich IPO, więc jest konieczne, by dokonać własnej analizy oraz zrozumieć ryzyka inwestowania.

Czy oferta publiczna Lyft pomoże rozwinąć firmę?

Jednym z głównych powodów, dla których spółka oferuje swoje akcje inwestorom jest konieczność pozyskania kapitału na dalszy rozwój. 29 marca, dzięki IPO spółka zyskała 2,34 mld USD. Inwestorzy będą oczekiwać zwrotu z kapitału. Jeśli przyszłe zyski będą wyglądały obiecująco, dołączy do nich więcej inwestorów, którzy wpłyną na podniesienie cen akcji. W sytuacji, gdy przyszłe zyski nie będą dobrze wyglądać, część inwestorów opuści spółkę w celu poszukiwania kolejnych okazji.

Jaki asy ma jeszcze Lyft w rękawie?

Po pierwsze, spółka mocno stawia na przejazdy autami autonomicznymi. W 2018 roku w Las Vegas, Lyft uruchomił flotę Aptiv – usługę jazdy bez kierowcy. Dotychczas dokonano ponad 30.000 przejazdów. Po drugie, Lyft poszerza ofertę na wszystkie formy transportu miejskiego i przemieszczania się. W 2018 r. wykupili największą w USA firmę zajmującą się wypożyczaniem rowerów. Inwestorzy będą jednak chcieli zobaczyć, w jaki sposób chcą podjąć walkę z Uberem.

Podsumowanie

Debiut Lyft jest pierwszym z 2019 roku i może oznaczać początek historycznego roku dla IPO spółek związanych z technologią. Wielu inwestorów korzysta z oferty publicznej Lyft, aby przetestować swoje teorie i strategie w związku z ofertą IPO Ubera o wartości 120 mld USD zaplanowaną na kwiecień. Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć handel?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here