Naga Marketsżółte taksówki w Nowym JorkuDziś na giełdzie NASDAQ debiutuje firma, która w Stanach Zjednoczonych jest głównym konkurentem Ubera na rynku amerykańskim. Mowa o firmie Lyft, start-upie, który powstał w 2012 roku w Dolinie Krzemowej. Firma opiera się na tzw. ride sharingu, czyli użyczaniu miejsca w swoim pojeździe. Z usług firmy skorzystać może zarówno kierowca jak pasażer. W przeciwieństwie do swojego lokalnego rywala Lyft nie planuje rozszerzania palety usług i wchodzenia na zagraniczne rynki.


Twórcami Lyft są dwaj Amerykanie John Zimmer i Logan Green, którzy poznali się za pośrednictwem Facebooka. Do 2013 roku Lyft funkcjonował pod nazwą Zimride. Lift szczyci się tym, że realizuje milion przejazdów dziennie i jest dostępny dla 95% ludności Stanów Zjednoczonych oraz w Toronto.

Udział Lyft w amerykańskim  rynku na koniec 2018 r. osiągnął 39%. Oficjalne dane za 2018 r. pokazują blisko 2 miliony zarejestrowanych kierowców i ponad 30 milionów pasażerów. Co prawda Lyft nie jest dostępny w Polsce, ale klienci XTB będą mogli kupować akcje i handlować kontraktami CFD opartymi na akcjach Lyft od pierwszej sesji giełdowej.

  • Lyft jest doskonałym przykładem firmy oferującej technologię, która zmienia sposób, w jaki żyjemy. Firma jest na czele rewolucji w transporcie prywatnym i dzięki temu może odnieść sukces w wielkiej skali. Z drugiej strony Lyft przez wiele lat nie będzie osiągać zysków, inwestorzy muszą wierzyć zaś w wizję, widzieć wzrost biznesu i kontrolę kosztów – mówi dr Przemysław Kwiecień – główny ekonomista XTB. 

Firma wyemituje ponad 30 milionów akcji. W czasie roadshow ogłoszono docelowy przedział ceny subskrypcyjnej pomiędzy 62 USD, a 68 USD za akcję, tym samym wartość oferty może przekroczyć 2 miliardy dolarów, a kapitalizacja całej spółki 20 miliardów dolarów. 

 

Klienci XTB będą mogli kupować akcje lub handlować kontraktami CFD opartymi na akcjach Lyft od pierwszej sesji giełdowej. Akcje i CFD będą dostępne w xStation pod symbolem LYFT.US i pojawią się na rynku w piątek rano. Składanie zleceń kupna na LYFT.US będzie dostępne przed rozpoczęciem obrotu w piątek: najwcześniej od 9 rano dla CFD i od 11 rano dla akcji. Przed startem notowań na Nasdaq (spodziewane jest spore opóźnienie początku handlu ze względu na duże zainteresowanie zakupem akcji) klienci będą mogli składać zlecenia kupna z limitem ceny.

Pod koniec zeszłego roku media informowały o tym, że zarówno Uber jak i Lyft planują swoje giełdowe debiuty. Lyft będzie pierwszą notowaną na rynku regulowanym firmą z branży ride sharing. Czy udany debiut Lyft przyśpieszy IPO Ubera? Duże zainteresowanie ofertą i redukcja zapisów (oversubscription) na akcje Lyft z pewnością wpłyną na plany konkurenta.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here