Naga MarketsLW Bogdanka chce produkować komponenty do elektrowni wiatrowychKraków, 27.09.2021 (ISBnews) – Lubelski Węgiel Bogdanka w ciągu najbliższego roku chce sfinalizować z partnerem niemieckim umowę na produkcję w spółce komponentów do elektrowni wiatrowych, poinformował ISBnews prezes Artur Wasil.

„Strategicznym założeniem rozwoju Bogdanki będzie rozwijanie nowych obszarów działalności z wykorzystaniem produkcji na rzecz odnawialnych źródeł energii i w ramach tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Chcemy zarabiać na wydobyciu i sprzedaży węgla i część środków przeznaczać na te projekty. Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących pozyskania kompetencji na potrzeby produkcji elementów do wiatraków. Za rok powinniśmy z niemieckim partnerem, który jest zainteresowany tą inwestycją, zakończyć rozmowy i następnie postawić halę produkcyjną” – powiedział Wasil w rozmowie z ISBnews w kuluarach Konferencji „Szkoła Eksploatacji Podziemnej” .W ocenie prezesa, w ostatnim okresie znacząco wzrosło zainteresowanie kupnem węgla wydobywanego w Bogdance.

„Niedawno klienci z Niemiec dopytywali o możliwość podpisania kontraktu na dostawy. Na ten moment nie ma już jednak dostępnego wolumenu węgla. Spółka podtrzymuje plany produkcyjne 9 mln ton węgla w tym roku, ewentualna korekta będzie możliwa po podsumowaniu wyników za III kwartał. Nie jest wykluczone, że także w przyszłym roku realizowane będą dostawy eksportowe węgla do odbiorców na Ukrainie” – dodał prezes.

LW Bogdanka na koniec 2020 r. miała 19,7% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,3% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 1,82 mld zł w 2020 r.

Wojciech Żurawski

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here