Naga MarketsNFP, praca, comparic, jobJednym z najważniejszych odczytów tego tygodnia – zarówno dla inwestorów walutowych, jak i Rezerwy Federalnej – był opublikowany tuż po godzinie 14:30 raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. W tymże raporcie znajduje się między innymi informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), która po raz kolejny zaprezentowała się od mocnej strony. Jest jednak jedno ale…


NFP +235 tysięcy i zrewidowany wynik za styczeń

BLS podał, że w lutym liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 235 tysięcy (prognozy mówiły o 190 tysiącach). Jest to wynik zbliżony do rezultatów zeszło miesięcznych, które pozytywnie zrewidowano z 227 tysięcy do 238 tysięcy. Zgodnie z prognozami analityków o 0,1p.p. osuwała się również stopa bezrobocia do 4,7%.

Stopa bezrobocia. Źródło: BLS

Moc raportu osłabiają jedynie wyniki średnich zarobków godzinowych, które okazały się gorsze od projekcji:

  • Średnie zarobki godzinowe mdm: 0,2%, prognoza 0,3%, poprzednio 0,1% (zrewidowano wzrostowo do 0,2%
  • Średnie zarobki godzinowe rdr: 2,8%, prognoza 2,8%, poprzednio 2,5%
  • Średnia liczba godzin pracy w tygodniu: 34,4 zgodnie z prognozami i wynikiem poprzednim
  • Stopa partycypacji: 63,0%, poprzednio 62,9%

Jeżeli FED zastanawiał się czy podnosić w marcu stopy procentowe, to z całą pewnością dzisiejszy raport nie wywołał negatywnych odczuć. Spadek stopy bezrobocia, NFP zdecydowanie powyżej zadowalających wyników (Janet Yellen mówiła o przedziale 80-120 tysięcy) oraz mieszana dynamika zarobkowa (w ujęciu rocznym jednak jak najbardziej korzystna).

NFP w ujęciu historycznym. Źródło: ForexLive

Pełna treść raportu BLS dostępna pod linkiem.

Dolar traci po teoretycznie dobrym raporcie

Reakcja rynkowa po publikacji lutowego raportu BLS jest trudna w ocenie. Można przyczepić się jedynie do trochę gorszych wyników miesięcznej dynamiki inflacji zarobkowej, ta sama w sobie nie powinna jednak wywołać aż tak silnej deprecjacji. W komentarzach zaraz po publikacji pojawiają się głosy, że wszystkiemu winne są algorytmy, które po ostatnich dużych comiesięcznych zmianach dynamiki zarobkowej skupiły się praktycznie całkowicie na tej części publikacji całego raportu.

Przed 14:50 EUR/USD zyskuje ponad 40 pipsów, testując górne ograniczenie konsolidacji utrzymujące się od końca lutego.

EUR/USD H1

W przypadku GBP/USD widzieliśmy spory brak zdecydowanie ze strony rynków, jednak ostatecznie funt szterling również zyskiwał, próbując przez chwilę rozrysować nowe minima sesyjne:

GBP/USD M5

Jedną z najsilniejszych reakcji spadkowych obserwowaliśmy jednak na USD/CAD (w zakresie 80 pipsów). Do tak dynamicznego ruchu przyczyniły się bardzo dobre wyniki raportu z kanadyjskiego rynku pracy, który był publikowany o tej samej godzinie:

USD/CAD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here