Naga MarketsLutowa korekta bitcoina (BTC) "spuściła" z rynku lewarowanych spekulantów, twierdzi GlassnodeWedług dostawcy danych analitycznych rynku kryptowalut, firmy Glassnode, korekta cyfrowych aktywów pod koniec lutego mogła oczyścić rynki z nadmiernej dźwigni finansowej. W dniu 1 marca podmiot opublikował raport analizujący ostatni krach kryptowalutowy – który był zaledwie drugą znaczącą korektą od końca 2020 roku, gdy bitcoin (BTC) oraz altcoiny stały się uczestnikami dynamicznego trendu wzrostowego.

  • W lutym kurs BTC korygował o 25%. Chociaż spadek był dynamiczny, to posiadał mniejszy zasięg niż korekta styczniowa
  • Glassnode zauważa znaczny spadek lewarowanych pozycji w związku z kolejną korektą kryptowalut sugerując “spłukanie” najmocniej spekulacyjnych pozycji
  • Na rynku doszło również do wymazania premii na produkcie Bitcoin Trust firmy Grayscale, który obecnie jest wyceniany na kilka procent poniżej kursu BTC na rynkach kasowych

Bitcoin po lutowej korekcie. Pozytywne wymazanie spekulacji na BTC

Glassnode zauważył, że chociaż lutowa korekta byłą zdecydowanie bardziej dynamiczna, to w jej czasie ceny spadały z poziomu 58,3 tys. dol., do około 43,3 tys. dol., czyli o 25%. Ruch korekcyjny był więc słabszy od tego ze stycznia, kiedy deprecjacja sięgała 30%, a kurs BTC osuwał się z poziomu 42 tys. dol., do niespełna 30 tys. dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dostawca usług analitycznych zasugerował, że wspomniane spadki są pozytywne dla rynków kryptowalutowych, a ostatnią korektę utożsamia z likwidacją pozycji lewarowanych utrzymywanych przez spekulantów z największym apetytem na ryzyko.

Znaczące korekty rynkowe są pozytywnymi wydarzeniami w tym sensie, że wypłukują spekulację, dźwignię, słabe ręce i testują siłę hodlerów – napisał w poniedziałek Glassnode.

W raporcie dodano, że kilka kluczowych wskaźników rynkowych zostało zresetowanych, gdy ceny BTC znalazły świeże wsparcie, w tym otwarte zainteresowanie na rynku futures, stopy finansowania kontraktów terminowych i premia cenowa za produkty inwestycyjne Grayscale.

Futures open interest, czyli całkowita liczba kontraktów, które nie zostały jeszcze rozliczone, spadła o prawie 4 miliardy dolarów lub 22% od szczytowego poziomu 18,4 miliarda dolarów. Glassnode zauważył również, że stopy finansowania kontraktów terminowych wyzerowały się, co może wskazywać, że inwestorzy nie są skłonni do zajmowania krótkich pozycji:

– Poprzednie kombinacje malejącego otwartego zainteresowania i zresetowania stóp finansowania wskazywały, że nastąpiło spłukanie handlu spekulacyjnego – dodaje Glassnode.

Źródło: Glassnode

Rapot jednak zauważa, że otwarte zainteresowanie nadal waha się w okolicach 2,5 miliarda dolarów powyżej poprzedniego szczytu 3,9 miliarda dolarów z 21 lutego – co oznacza, że ciągle istnieje spora ilość lewarowanych pozycji na rynku.

Grayscale Bitcoin Trust: premia w stosunku do bitcoina wymazana

Udziały w Bitcoin Trust firmy Grayscale po raz pierwszy w historii są notowane z dyskontem w stosunku do cen rynkowych, a inwestorzy płacą prawie 4% za dostęp do ekspozycji na BTC poprzez fundusz powierniczy przedsiębiorstwa.

Dodano, że konkurencyjne produkty, takie jak kanadyjski Purpose ETF, mogą zmniejszyć premię Grayscale, ponieważ więcej instrumentów instytucjonalnych wchodzi na rynek i zamyka możliwości arbitrażu.

– Wraz z pojawieniem się na rynku większej liczby instytucjonalnych produktów BTC, prawdopodobne jest, że produkt Grayscale (i inne) nie będzie w przyszłości uzyskiwał tak wysokiej premii, ponieważ więcej opcji jest dostępnych dla instytucji, aby inwestować w celu zamknięcia luk arbitrażowych – podsumowuje Glassnode.

Źródło: Glassnode

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres bitcoin | akcje biomed | bitcoins | usd | prognozy kursu dolara |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here