Naga MarketsCena ropy WTI spadła wczoraj poniżej 66 USD za baryłkę – to osunięcie z tegorocznego szczytu o ponad 10 USD. Negatywna reakcja rynku wynika przede wszystkim z malejących obaw o wielkość eksportu ropy z Iranu. Sankcje znacząco ograniczą podaż z kraju Persów, natomiast prawdopodobnie nie zrealizuje się najczarniejszy scenariusz, w którym eksport spadnie do zera. Co więcej, na rynku amerykańskim obserwujemy wyraźne zwiększenie zapasów, co w dłuższym terminie może uderzy w firmy łupkowe.

Przedstawiciel wiodącej firmy w sektorze amerykańskich łupków – Halliburton stwierdził, że obecnie aktywność w tym sektorze spowalnia. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia w infrastrukturze rurociągów. Zysk w trzecim kwartale spadł o 8 centów względem drugiego, a czwarty może być jeszcze gorszy. Jest to również efekt zmniejszenia popytu ze strony rafinerii. Halliburton twierdzi jednak, ze to jedynie przejściowa sytuacja, a w przyszłym roku wyniki zostaną odrobione z nawiązką. Ma ku temu z resztą uzasadnione podstawy – za boomem produkcyjnym, następuje boom budowlany w portach. Według firmy S&P Global Platts, eksport ropy z USA w ciągu 2 lat może się podwoić do ponad 4 milionów baryłek dziennie. Problemem jest wspomniana infrastruktura – obecnie tylko jeden port w Luizjanie jest zdolny do obsługi dużych tankowców.

Tymczasem kraje zgromadzone wokół kartelu OPEC+ dążą do sformalizowania grupy. Saudyjski minister ds. ropy naftowej Khalid al-Falih stwierdził, że Arabia Saudyjska i Rosja są już blisko finalizacji oficjalnego podmiotu. Al-Falih podczas konferencji zapewniał również, ze Arabia Saudyjska nie użyje swojej mocy produkcyjnej jako odwet na kary nałożone w związku z zabójstwem dziennikarza Jamala Khashoggi.

Patrząc technicznie na rynek, cena dotarła do poziomu wskazanego w poprzednich analizach. Dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od reakcji na zaznaczony obszar. Jeśli październikowy ruch spadkowy ma być tylko korektą, to obecna cena jest dobrym punktem do zajęcia pozycji długich.

Handluj ropą na platformie TMS Brokers

Notowania ropy naftowej
WTI Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here