Naga Markets

LUNA 2.0 brutalnie zweryfikowana przez rynek. Czy projekt ma szansę odbić od dna?LUNA 2.0 mimo iż funkcjonuje od 28 maja 2022 r. zdołała się już przecenić o niemal 90%, a sam projekt nieodłącznie kojarzony jest z jego pierwowzorem, który swoim załamaniem pociągnął za sobą szeroki rynek kryptowalut. Choć twórcy postanowili spróbować swoich sił na nowo, tak większość społeczności patrzy na projekt z ostrożnością, a analitycy uważają, że nie powinien on powstać. Co budzi największe zastrzeżenia i jaka może być przyszłość notowań tokena LUNA?

LUNA 2.0. nie odzyskała zaufania rynku

Projekt Terra został założony w już 2018 roku przez byłych inżynierów oprogramowania firm Apple (AAPL) i Microsoft (MSFT): Do Kwona, który wcześniej był założycielem i dyrektorem generalnym zdecentralizowanej bezprzewodowej sieci mesh startup Anyfi, oraz Daniel Shin, który był współzałożycielem południowokoreańskiej platformy e-commerce Ticket Monster i inkubatora startupów Fast Track Asia.Projekt miał na celu, jak na ironię, przyspieszenie przyjęcia technologii blockchain promocję kryptowalut kładąc nacisk na stabilność cen i komfort użytkowników.

Terra skoncentrowała się na stworzeniu algorytmicznego stablecoinów, znanego jako TerraUSD (UST), który utrzymywał swoje powiązanie z dolarem amerykańskim poprzez mechanizm wymiany z tokenem LUNA, który umożliwiał użytkownikom wymianę 1 UST na tokeny LUNA o wartości 1 USD.

Notowania LUNA 2.0. względem USD Źródło Tradingview
Notowania LUNA 2.0. względem USD Źródło Tradingview

Mimo iż przez długi okres czasu wszystko działało jak należy, tak w ciągu kilku dni od 9 maja UST stracił na powiązanie z dolarem, co jedynie wywołało spiralę paniki.

Źródłem największych problemów LUNY był Anchor Protocol, czyli platforma pożyczkowa oparta o blockchain Terry. Oferowała ona staking UST z rocznym oprocentowaniem na poziomie niemal 20%, co samo w sobie budziło spore podejrzenia.

Z tego powodu, przed upadkiem systemu na Anchor Protocol znajdowało się ponad 14 mld USD, czyli przeszło 75% wszystkich tokenów TerraUSD, sprawiając, że mechanizm był niczym tykająca bomba, czekająca na zapalnik, który spowoduje wycofanie pieniędzy inwestorów.

Dodatkowo 12 maja sieć na skutek błędu w swojej strukturze popadła w hiperinflację, ponieważ nagła sprzedaż UST spowodowała wybicie miliardy nowych tokenów LUNA.

NED

W dniu 28 maja Terra ponownie uruchomiła token LUNA bez UST jako hard fork, czyli spinoff, blockchaina. Zgodnie z dokumentacją migracyjną projektu, “oryginalna Terra zmieniła nazwę na Terra Classic, a nowy łańcuch został utworzony z istniejącą nazwą Terra.

Wszystkie monety Luna, które były wcześniej na giełdach zostały przemianowane na Luna Classic (LUNC), a wszystkie stablecoiny Terra zostały przemianowane na stablecoiny Terra Classic. TerraUSD (UST) stała się TerraClassicUSD (USTC), a TerraKRW (KRT) stała się TerraClassicKRW (KRTC).

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Część inwestorów liczyła na szybką reakcję deweloperów, wstrzymanie mechanizmu tworzenia nowych monet oraz masowego ograniczenia podaży. Jednak zarówno w przypadku starego, jak i nowego ekosystemu kwestia zaufania stanowi fundamentalny problem.

Początkowa maksymalna podaż monet LUNA w nowym łańcuchu Terra wynosiła 1 miliard, z czego nieco ponad 124,6 miliona znajduje się w obiegu.

Tokeny LUNA 2.0 były rozdawane wcześniejszym posiadaczom tokenów LUNA od 27 maja. Nowa moneta LUNA rozpoczęła swoje notowania 28 maja po cenie 18,98 USD, ale natychmiast straciła na wartości, kończąc dzień na poziomie 4,94 USD.

Chociaż 30 maja inwestorzy wierzyli w wielką odbudowę systemu, czego wyrazem był wzrost notowań do poziomu 11,97 USD w dniu 30 maja, tak czerwiec przypieczętował dalszy los projektu, a obecna cena oscyluje poniżej 2 dolarów, czyli niemal 90% od ceny z jaką aktywo weszło na giełdy.

Prognozy dalszych notowań LUNA 2.0.

Analiza techniczna opracowana przez analityków CoinCodex wykazała, że globalny sentyment do sieci LUNA pozostaje niedźwiedzi. Moneta notowana jest poniżej swoich 3, 5 i 10-dniowych średnich kroczących, wskazując na rend spadkowy. Wskaźnik siły względnej (RSI) na poziomie 50 również nie zapowiada zmiany kierunku, w jakim podążają notowania.

Prognoza od Wallet Investor pozostaje bycza, a algorytmy strony przewiduje, że cena może wzrosnąć do 58,549 USD do końca 2022 roku i 105,175 USD do końca 2023 roku.

Prognoza ceny LUNA 2.0 na rok 2025, opracowana przez Wallet Investor, przewiduje, że cena wzrośnie do 198,59 USD, a za pięć lat osiągnie poziom 233,94 USD.

Telegaon przewiduje, że cena LUNA 2.0 wyniesie średnio 61,72 USD w 2025 r. i 185,38 USD w 2030 r., z 21,43 USD w 2022 r.

DigitalCoin jest mniej optymistyczny w swojej prognozie, szacując, że 2023 r. moneta może osiągnąć średnią wartość na poziomie 3,35 USD, kończąc 2022 przy 3,03 USD. Długoterminowa prognoza na rok 2030 wykazała wzrost ceny do średnio 10,73 USD.

Price Prediction sugeruje natomiast, że w 2022 r. cena monety może wynieść 3,23 USD, a w 2025 r. wzrośnie do 9,72 USD, by w 2030 r. przebić poziom 62,94 USD.

Analizując prognozę ceny LUNA 2.0, należy wziąć pod uwagę niepewność rynku spowodowaną upadkiem pierwszej wersji monety oraz zmiennością tego typu aktywów.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb akcje wykres | płatność blik co to | kurs pzu | develia giełda | comarch kurs | kurs hrywny | Dolar nowozelandzki |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here