Naga MarketsPod koniec sierpnia znany australijski programista Rusty Russell, wydał ostrzeżenie o tym, iż w ramach różnych projektów związanych z Lightning Network (LN) propozycją zwiększenia skalowalności Bitcoina poprzez utworzenie drugiej warstwy działającej poza siecią główną, wykryto problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą skutkować utratą środków. Jak wynika z wiadomości, która pojawiła się wśród deweloperów, luka w oprogramowaniu LN mogła zostać już wykorzystana.


Potwierdzone przypadki wykorzystania luk w oprogramowaniu LN

Chodzi o potencjalne zagrożenie użycia luki w systemie przez tzw. exploit – program mający na celu wykorzystanie istniejących błędów w oprogramowaniu. Poniżej przedstawiamy pełną treść wspomnianej wyżej wiadomości.

„Potwierdziliśmy przypadki wykorzystania CVE (Common Vulnerabilities and Exposures – powszechnie znane podatności oraz zagrożenia). Jeśli nie posiadacie kolejnych wersji poniższych implementacji (obie z nich zostały w pełni naprawione), musicie je zaktualizować, aby uniknąć ryzka utraty środków.”

Wezwanie do aktualizacji dotyczy operatorów węzłów używających następującego oprogramowania: wersji c-lightning wypuszczonych przed 0.7.1; Ind starszej niż 0.7 oraz eclair do wersji 0.3. W komunikacji pomiędzy deweloperami nie potwierdzono jednak, iż w związku z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu skradzione zostały jakieś środki.

Lightning Network wychodzi z fazy eksperymentalnej

 Lightening Network sukcesywnie rośnie w siłę, co zauważa entuzjasta kryptowalut, trader i inwestor znany pod pseudonimem Rhymtrader. W swoim tweecie z dnia 10 września podaje, iż w ubiegłym roku w ramach LN działało 1622 węzły o pojemności 691 tys. USD (108 BTC), zaś obecnie jest aktywnych 4769 węzłów o pojemności 8,6 mln USD (844 BTC).

Dostępna tutaj wizualizacja przedstawia ogromną ilość połączeń pomiędzy kanałami, jednak można zauważyć kilka węzłów, które są przekaźnikami dla wyjątkow dużej ilości kanałów. Tego typu węzły stanowią szczególnie wrażliwe punkty w przypadku wszelkiego rodzaju luk bezpieczeństwa. Aby uniknąć poważnych strat, ilość środków krążących pomiędzy węzłami jest obecnie ograniczona.

Powoli Lightening Network wychodzi z fazy projektu o charakterze eksperymentalnym i jest zaczyna być integrowana z istniejącymi produktami, np. będzie dostępna w ramach portfela Stakenet. Ligtning Network wykorzystywany jest m.in przez Bitrefill – serwis e-commerce, który za cel stawia sobie ułatwianie korzystania z kryptowalut w życiu codziennym. Bitrefill oferuje trzy rodzaje usług: doładowania do telefonów komórkowych, karty podarunkowe oraz przesyłanie BTC za pomocą Lightening Network.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here