Naga Marketslogo moneroFirma Trend Micro Inc. zajmująca się bezpieczeństwem informacji raportuje o luce w oprogramowaniu Confluence, którą cyberprzestępcy wykorzystują do kopania kryptowaluty Monero (XMR).

Luka CVE-2019-3396 w oprogramowaniu, którego producentem jest Atlassian pozwala ukryte instalowanie oraz uruchamianie złośliwego oprogramowania do wydobywania kryptowaluty Monero (XMR). Dodatkowo, aktywność sieciowa oraz wykorzystanie zasobów procesora przy wydobyciu ukrywane jest przez przygotowany do tego rootkit.

Te artykuły również Cię zainteresują
Brak zagrożenia po aktualizacji

Zgodnie z poradnikiem bezpieczeństwa Atlassian, omawiana luka dotyczy tylko niektórych starszych wersji Confluence. Zagrożenia można uniknąć, pobierając załatane wersje Confluence Server i Data Center.

Wcześniej, firma Trend Micro wykryła kolejną instancję ataków złośliwego oprogramowania XMR miner. Atak ten skierowany był na użytkowników Microsoft Windows za pomocą narzędzia Windows exploit mimikatz i programu do zdalnego sterowania Radmin. Zagrożenie celowało w lukę w zabezpieczeniach systemu Windows SMB Server MS17-010, która została poprawiona w 2017 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Monero (XMR) najczęściej wydobywaną kryptowalutą przez cyberprzestępców

Monero (XMR) jest zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą wśród przestępców wykorzystujących złośliwe oprogramowanie górnicze, wynika z badania opublikowanego w styczni 2019 roku.

Zobacz też: Kurs dolara do jena (USD/JPY) pokonuje kluczową strefę wsparcia

Dwaj badacze, Sergio Pastrana i Guillermo Suarez-Tangil, z Universidad Carlos III de Madrid i King’s College London, opublikowali w styczniu raport, w którym szacunkowe liczby wskazują, że hakerzy wydobyli co najmniej 4,32 procent całkowitej podaży Monero będącej wówczas w obiegu.

Pastrana i Suarez-Tangil napisali w raporcie:
“Ogólnie rzecz biorąc szacujemy, że istnieje co najmniej 2218 aktywnych kampanii [wydobywających kryptowalutę Monero], które zgromadziły około 720 tysięcy XMR (wartych około 57 milionów USD). Co ciekawe, tylko jedna kampania (C#623) wydobyła ponad 163 tysiące XMR (18 mln USD). Kampania ta jest nadal aktywna w momencie tworzenia raportu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here