Luka kończąca nazywana również luką wyczerpania jest jedną z luk cenowych występujących na rynku. Jest to luka, która występuje jako ostatnia w sekwencji luk po: startowej i ucieczkowej. W przypadku trendu wzrostowego luka kończąca wskazuje na wyczerpanie się możliwości popytu do dalszego ruchu wzrostowego.
Co to jest formacja luka kończąca?
W celu prawidłowego wskazania luki kończącej na wykresie należy zwrócić szczególną uwagę na wolumen. Przy lukach zarówno startowej jak i ucieczkowej wolumen jest bardzo duży i wyraźnie wyróżnia się w stosunku do średniej wartości wolumenu na danym walorze. Natomiast przy luce kończącej wolumen będzie przeciętny.
Nie oznacza to, że musi on być bardzo niski, natomiast nie będzie się znacznie wyróżniał od wolumenu jaki pojawiał się podczas wcześniejszych sesji. Warunek ten jest niezwykle ważny ponieważ należy zdać sobie sprawę, że luka kończąca wskazuje nam moment odwracania się mocnego trendu. Niebezpieczeństwo jakie stoi przed inwestorem to zła diagnoza luki (niewłaściwe założenie, że luka jest luką kończącą) co w rezultacie spowoduje złapanie inwestora w pułapkę otwarcia pozycji niezgodnej z głównym trendem.
Po luce kończącej może pojawić się jeszcze krótki ruch wzrostowy. Może to być zarówno ustalenie nowych maksimów jak również pojawienie się płaskiej konsolidacji. Po tym pojawi się ruch spadkowy, który może stanowić nawet nowy impuls w przeciwnym do wcześniejszego kierunku. Wyszukiwanie luk końcowych ma sens na rynku akcji. Na rynku walutowym formacja ta jest praktycznie nie spotykana ze względu na jego dużą płynność oraz całodobowe notowania. Dodatkowo trudność w śledzeniu rzeczywistego wolumenu na rynku walutowym uniemożliwiałoby potwierdzenie tej formacji.
Inaczej niż w przypadku luki startowej luce kończącej nie musi towarzyszyć przełamanie jakiegoś istotnego poziomu (np. oporu lub linii trendu). Luka po prostu pojawia się pomiędzy sesjami.
Przykład formacji luka kończąca.
Na poniższym wykresie spółki DISNEY notowanej na NYSE widać całą sekwencję luk. Przy luce startowej nastąpiło przełamanie istotnego oporu i ruch ten podparty był wyraźnie większym wolumenem. Następnie pojawiła się luka ucieczkowa, której towarzyszył bardzo duży wolumen i kolejne przyspieszenie wzrostów. Na końcu pojawiła się luka kończąca podparta również wyższym wolumenem, ale nie wyraźnie większym w stosunku do kilkunastu wcześniejszych świec. Ruch wzrostowy po luce kończącej jeszcze przez chwilę był kontynuowany po czym pojawiły się spadki.
Inni użytkownicy szukali również: Gross Domestic Product, Formacja dzień odwrotu, Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja spodek, Formacja spodek odwrócony, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami