Naga MarketsLUG stawia na eksport i notuje rekordowy zysk netto. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaLUG to polska spółka zajmująca się produkcją systemów oświetleniowych, w tym LED. Jak wskazuje ona w swojej strategii działania, do końca 2021 planowane jest uzyskanie 75% udziału eksportu w przychodach ogółem, jednak jak podkreśla Konrad Książak, zadanie to będzie bardzo trudne, ponieważ na chwilę obecną wskaźnik ten wynosi niecałe 63%.

  • W 2020 roku spółka uzyskała rekordowy zysk netto w wysokości 7,5 mln zł.
  • Jednocześnie udział eksportu wyniósł „zaledwie” 62,3%, co sprawia, że cel (75%) prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty do końca 2021.
  • Sprawdziły się natomiast założenia dot. przychodów, które w ogólnym rozrachunku rokrocznie wzrastają.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rosnące przychody

LUG S.A. jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej LUG S.A. – dostawcy kompleksowych rozwiązań świetlnych, czołowy w kraju producent profesjonalnych opraw i systemów oświetleniowych. Firma funkcjonuje na rynku od 1989 roku i przez ten czas przeszła dynamiczne przemiany. Aktualnie sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Zobacz również: Jak wygląda przeciętny Polski inwestor? Debata Invest Cuffs 2021

Biorąc pod lupę wyniki finansowe prezentowane przez LUG, należy na sam początek wskazać wzrostowy trend uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży. Bariera 100 milionów złotych została przebita w roku 2012, a od tego czasu wartość ta wzrosła do 183,15 mln zł w 2020 (wynik rekordowy). Jednocześnie przez prawie cały ten okresy wyniki te rosły rokrocznie, jedynie w 2019 wynik ten był nieznacznie gorszy względem 2018 (168,5 mln zł vs 170,79 mln zł).

Rekordowy zysk netto

Biorąc pod uwagę zysk netto jednostki dominującej (czyli „głównej spółki”) to również należy wskazać, że wyniki uzyskany w roku 2020 były historycznie najwyższe. Spółka zarobiła w tym czasie ponad 7,5 mln zł. W tym przypadku nie ma jednak tak mocno widocznego trendu wzrostowego, ponieważ wartości te były dość zmienne, np. od 3 mln zł w 2016 do 7 mln zł w 2017 i z powrotem do 4,1 mln w 2018.

Zaobserwować można również stratę, która miała miejsce w 2019, w wysokości 5,8 mln zł. Jak wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24, fakt ten wynikał m.in. ze wzrostu presji cenowej, zwiększenia nakładów na działania sprzedażowe, czy też zmniejszania marż w celu poprawy konkurencyjności.

– Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy jest to prawda, czy nie. My jako akcjonariusz nie jesteśmy w stanie jednoznacznie powiedzieć, że rzeczywiście to było tak, że spółka zwiększa wolumen na rzecz marży i dlatego są też niższe wyniki, jeżeli chodzi o zysk netto, czy też stwierdziła, że jeżeli jest niższy zysk netto, to akurat ta teoria pasowała. Nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić, jedynym takim wyznacznikiem są przyszłe wyniki finansowe. – wskazuje Konrad Książak.

Spółka stawia na eksport

W swojej strategii na lata 2017-2021 spółka informowała, że do jej podstawowych celów zaliczać będzie się uzyskanie dynamiki wzrostów przychodów ze sprzedaży na poziomie 10% r/r oraz uzyskanie 75% udziałów przychodów z eksportu w przychodach ogółem.

Jak wskazuje Konrad Książak, w analizie fundamentalnej na kanale Comparic24, o ile dynamika wzrostu przychodów została osiągnięta, to w przypadku eksportu cel ten osiągnięty nie został. W roku 2020 udział eksportu w przychodach spółki wyniósł 62,3%.

Dywidenda nie rozpieszcza

Przyglądając się polityce dywidendowej realizowanej przez spółkę, można zauważyć, że nie zostanie ona w najbliższym czasie zaliczona do grona dywidendowych arystokratów. Po pierwsze, dywidenda pojawia się tutaj nieregularnie, a mianowicie miała miejsce w roku 2011 oraz w latach 2016-2018. Co więcej, równiej jej wysokość nie rozpieszcza, ponieważ najwyższy poziom został osiągnięty w 2011, kiedy to akcjonariusze otrzymali 25 groszy na akcje.

W roku 2016 było to już zaledwie 14 groszy, rok później 17 groszy a w 2018 ponownie 14 groszy. Biorąc pod uwagę giełdową wycenę, to można stwierdzić, że oferowana stopa dywidendy jest niezadowalająca, ponieważ gdyby spółka wypłaciła dziś ponownie 14 groszy, to przy wycenie 7,30 zł stopa dywidendy wyniosłaby mniej niż 2%.

Oczywiście, należy brać pod uwagę fakt, że w okresach wcześniejszych jej notowania były przez kilka lat na zdecydowanie niższym poziomie, więc ktoś mógł zakupić akcje po zdecydowanie niższej cenie, jednak same wypłaty miały miejsce w roku 2017,2018 i 2019, kiedy to notowania były wręcz na poziomach wyższych.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos notowania | mercator giełda | notowanie pgnig | cena ropy wti | system blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here