Naga MarketsLufthansa otrzyma pomoc finansową? Tymczasowa pomoc rządu w postawieniu spółki na nogiPodczas ostatnich sesji informacji na temat niemieckiej spółki lotniczej – Deutsche Lufthansa AG spływa co niemiara. Od wyników podmiotu, po informacje o masowych zwolnieniach przez spółki zależne oraz – jak podają niemieckie źródła – możliwość dofinansowania spółki przez państwo. Inwestorzy wiedzą, że problemy spółki nie toczą się od dziś a częste strajki personelu nie świadczyły dobrze o kondycji linii lotniczych. Obecny okres jednak zdaje się być wyjątkowo ciężki – dlatego też rząd Niemiec decyduje się na tymczasowe wsparcie podmiotu. Czy spółka wyjdzie dzięki temu na prostą?

  • Deutsche Lufthansa zwalnia 300 pracowników w spółkach zależnych
  • Firma otrzymuje dofinansowanie państwowe w kwocie 5,7 mld euro
  • Finansowanie jednak ma charakter tymczasowy – do momentu ustabilizowania sytuacji

Kolejny krok w sprawie Lufthansy – dofinansowanie rządowe

Wtorkowa sesja przynosi garść kolejnych informacji w stosunku do spółki lotniczej, o której pisaliśmy już kilkukrotnie podczas ostatniego tygodnia. Tym razem spółka podaje, że pertraktacje z rządem o dofinansowanie spółki przebiegają dobrze. Jak wynika z informacji pozyskanych z niemieckich źródeł – spółka może otrzymać dotychczas największy pakiet ratunkowy w Niemczech od czasu poprzednich kryzysów. Mowa tu o kwocie nawet 5,7 mld euro w pierwszej transzy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemiecki minister finansów, Olaf Scholz w oficjalnej wypowiedzi na temat sytuacji spółki powiedział dziś, że pomoc ze strony państwa odbędzie się, jednak – będzie ona miała charakter tymczasowy zależny od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej i indywidualnej spółki. Jak podał Scholz, czas zwrotu kapitału będzie zależał głównie od tempa ożywienia Lufthansy.

wykres Lufthansa AG D1 26.05.2020
Lufthansa AG D1 26.05.2020, Tradingciew

Obiecany pakiet pomocowy polegać będzie na tak zwanym “cichym udziale” w wysokości 5,7 mld euro. Zabieg taki oznacza wdrożenie hybrydowego instrumentu dłużnego z kapitałem własnym, który nie rozwodniłby praw głosu akcjonariuszy a jednocześnie wesprze spółkę kapitałem. Nie zaburzy to wypłaty dywidendy przez podmiot w wysokości 4% w 2020 i 2021 roku, która wzrośnie do 9,5% w 2027 roku. Jak podają źródła – część cichego udziału może zostać zamieniona na 5% akcji Lufthansy, jeżeli spółka nie wypłaci dywidendy gwarantowanej, zgodnie z oświadczeniem.

Jednocześnie jednak spółka podaje, że zależny podmiot Eurowings będzie rdukował stanowiska pracy. Dyrektor generalny Eurowings, Jens Bischof potwierdził, że firma ma “około 1000 pracowników w siedzibie głównej, a z tych zredukujemy 300“. Na wykresie Niemieckiego przewoźnika widać reakcję ożywienia – spółka rośnie dziś ponad 6 procent.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here