Naga MarketsLufthansa drożeje o 20%. Jest porozumienie w sprawie wartego 9 mld euro bailoutuAkcje Lufthansy wzrosły aż o 20% w czwartek po tym, jak jej główny udziałowiec wycofał swój sprzeciw wobec rządowego dofinansowania o wartości 9 miliardów euro dla niemieckiej linii lotniczej, doprowadzonej na skraju upadku przez pandemię COVID-19.

  • Herman Thiele poinformował, że poprze program pomocowy ze strony rządu.
  • Unia Europejska wyraziła zgodę na przeprowadzenie transakcji.
  • Z powodu pandemii zagrożonych jest 22 tysiące miejsc pracy w Lufthansie.

Ratunek dla największej niemieckiej linii lotniczej

Inwestor i miliarder Heinz Hermann Thiele, który ostatnio zwiększył swój udział w Lufthansie do 15,5%, powiedział w środę w dzienniku Frankfurter Allgemeine, że poprze wniosek o przyjęcie pomocy ze strony rządu federalnego.

Wsparcie ze strony Thiele’a przyniesie ulgę kanclerz Angeli Merkel, która nie mogła sobie pozwolić na kolejnt głośny upadek niemieckiej firmy po skandalu w firmie płatniczej Wirecard.

Lufthansa zatrudnia około 138 tysięcy osób i jest właścicielem takich marek jak Eurowings i Austrian Airlines.

W czwartek organy regulacyjne Unii Europejskiej zatwierdziły umowę ratunkową Lufthansy, z zastrzeżeniem zakazu wypłacania dywidend, wykupu akcji i niektórych przejęć do czasu spłaty pomocy państwa.

Zobacz również: Nasdaq notuje spadek. Inwestorzy obawiają się drugiej fali zachorowań na Covid-19

W obawie, że udział rządu utrudni Lufthansie podejmowanie trudnych decyzji dotyczących restrukturyzacji i redukcji zatrudnienia, Thiele zaproponował w zamian pośredni udział rządu w linii lotniczej poprzez niemiecki bank rozwoju KfW.

CMC
Koronawirus straszy rynki - wykorzystaj sytuację. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Gwałtowny wzrost cen akcji Lufthansy

Rząd nie planuje angażować się w działalność linii lotniczej. Wszyscy wiedzą, że jesteśmy w globalnej konkurencji. Potrzebujemy narzędzi do konkurowania z amerykańskimi lub chińskimi liniami lotniczymi. – powiedział gazecie Bild Carsten Spohr, prezes Lufthansy.

Thiele stwierdził, że w interesie pracowników Lufthansy jest, aby kierownictwo szybko wynegocjowało restrukturyzację ze związkami zawodowymi, ponieważ nawet 22 tysiące miejsc pracy jest zagrożonych.

Spohr powiedział, że chce uniknąć redukcji etatów poprzez skrócenie czasu pracy i obniżenie pensji wszystkich pracowników o jedną piątą, zamiast likwidować 20% miejsc pracy.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Lufthansy w ciągu ostatniej doby, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here