Naga MarketsLudzie boją się inflacji i to kieruje ich do złota - uważa dyr. w Mennicy SkarbowejABC Inwestowania – to już dziś!

Już dziś i jutro (18 i 19 września 2020 roku) odbywa się I edycja konferencji ABC Inwestowania. Wydarzenie to otworzy przed Tobą drzwi do edukacji na temat rynków finansowych. Jeżeli chcesz inwestować, natomiast czujesz, że Twoja wiedza jest niewystarczająca, jesteś we właściwym miejscu.

Trendy na rynkach surowcowych w końcówce 2020 roku

W czwartym panelu konferencji poświęconemu sytuacji na rynku surowcowym gośćmi Dawida Augustyna, redaktora naczelnego FX Mag, są: Bogusz Kasowski, Bartosz Sawicki, Jacek Jakubiuk oraz Michał Stajniak

Czy wzrost cen surowców w ostatnich miesiącach to tylko kwestia słabego dolara?

Jeśli chodzi o kawę, to mamy olbrzymi i notoryczny spadek dostaw do amerykańskich magazynów, a na kawie handlujemy przede wszystkim amerykańskimi kontraktami, niezależnie od tego czy bierzemy je od brokerów polskich czy bezpośrednio w stanach. Inwestorzy mocno więc patrzą na amerykańskie zapasy, dane te publikowane są codziennie. Zapasy te pochodzą z Hondurasu. Nadpodaż kawy z Brazylii nam nie daje niczego, bo to inna jakość i zupełnie inna kawa. To ma przełożenie na ceny. Mieliśmy COVID i pandemię, która zbiła mocno popyt. To jest popyt liczony w tonach. – skomentował Bogusz Kasowski, inwestor indywidualny i ekspert rynku surowców

– Natomiast te wzrosty to efekt tego, że duże pieniądze zaczeły ładować się w surowce rolne, zwłaszcza w kawę i mocno przecenione surowce. – dodał Kasowski.

Dołącz już teraz!

Jeżeli chodzi o pozostałe rynki, to np. pszenica jest o tyle ciekawym surowcem pod względem pandemii, ponieważ nie przestaniemy spożywać produktów z pszenicy. Jest to jeden z takich rynków, który pozostał spokojny. – stwierdził Michał Stajniak, zastępca dyrektora działu analiz XTB.

– Na kukurydzę duży wpływ miał spadek eksportów z USA, mieliśmy niewywiązywanie się z porozumienia handlowego z Chinami. Wtedy handel międzynarodowy spadł do niewiarygodnie niskich poziomów, nienotowanych od wielu lat. Te negatywne informacje zbiegły się w jednym czasie i cena kukurydzy była najniższa od 2000 roku lub nawet dawniej. To był dobry moment do wejścia w ten rynek. Obudzili się także spekulanci, którzy zaczęli kukurydzę skupować. Jednak nadal ten rynek nie jest aż tak wykupiony jak np. rynek kawy. Mamy także istotne sezonowe czynniki, jak np. zbiory czy różne dane dotyczące jakości upraw w USA. Teoretycznie, ta sezonowość jest pozytywna dla cen kukurydzy w krótkim terminie. – zauważył Stajniak.

Wszyscy wiemy, że zostały zamknięte kina i nie jedliśmy popcornu i przez to kukurydza otrzymała taki cios. – zażartował Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

– Przede wszystkim w marcu doszło do wypłukania pozycjonowania ze wszystkich rynków. Ta ucieczka do dolara była ucieczką, która zdominowała wszystkie rynki. – dodał Bartosz Sawicki.

Do sytuacji na rynku metali szlachetnych odniósł się Jacek Jakubiuk:

– Ludzie boją się inflacji, boją się spadku wartości pieniądza i to kieruje ich do złota. Lokaty bankowe nie dają żadnej alternatywy, skąd też duża ilość kapitału z lokat przenosi się także do złota.

– To ATH złota nie wzięło się znikąd. – dodał Jakubiuk.

Dalsza część rozmowy i więcej na temat problemu informacji poufnych znaleźć można na oficjalnej stronie konferencji ABC Inwestowania.

Jeśli nie zdążyłeś na wystąpienie online na żywo – bez obaw! Wystarczy, że zarejestrujesz się na na oficjalnej stronie wydarzenia. Czekają tam na Ciebie kolejne wystąpienia, ale także te, które już się odbyły. Całe wydarzenie jest bezpłatne!

Zarejestruj się i odbierz nagranie z konferencji!

ABC InwestowaniaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here