Naga MarketsLudwik Sobolewski
Ludwik Sobolewski, były szef GPW

Giełdy na całym świecie pokazały, że są mocno uzależnione od informacji dotyczących Covid-19 i prac nad szczepionkami. Przykładem tego są poniedziałkowe wzrosty indeksów i zamknięcie Wall Street na rekordowych maksimach. W tym samym czasie tracą spółki, które w okresie pandemii mocno się wybiły, w tym między innymi ostatni debiutant na GPW jakim jest gigant z sektora e-commerce, Allegro. Ludwik Sobolewski były prezes warszawskiej giełdy w rozmowie z Piotrem Gembarowskim wyjaśnia skąd biorą się zależności pomiędzy parkietami giełdowymi, a Covid-19 i potencjalną szczepionką.

  • W poniedziałek indeksy zamykały się na następujących poziomach: WIG20 +2,8%, DAX +0,47%, S&P 500 +1,16%, NASDAQ 100 +0,63%
  • WIG-Banki w górę o +5,84%. Czy dla banków otwierają się nowe perspektywy?
  • Allegro w dół o -4,60% (wczoraj), -26,99% (od maksimum z 27 października). Jak debiut Amazona wpłynie na dalsze zmiany kursu?
  • Czy reakcje na informacje o szczepionkach nie były przesadzone? Czy realność szczepionki daje nowe szanse spółkom cyklicznym?

Te artykuły również Cię zainteresują

Informacje o szczepionce Pfizera i Moderny napędzają optymizm na giełdach

Najpierw 9 listopada notowania S&P 500 testowały historycznie najwyższe poziomy 3646 pkt. po informacji o szczepionce na Covid-19 autorstwa Pfizera, natomiast w poniedziałek 16 listopada ten sam indeks zamykał się na najwyższych poziomach reagując z kolei na doniesienia o szczepionce Moderny.

Wydaje mi się, że wystąpił tutaj ten sam mechanizm społeczny i socjologiczny jak w przypadku pierwszych misji załogowych w kosmos. Pierwsza wiadomość to była bomba, a drugą świat przyjmuje z pewnym większym spokojem – komentował Ludwik Sobolewski. Co więcej należy jego zdaniem pamiętać, że Pfizer ma szczepionkę, natomiast Moderna cały czas nad nią pracuję, co w przypadku złożonego rynku szczepień jest ogromną różnicą.

WIG-Banki najwyżej od czerwca

W trakcie poniedziałkowej sesji o niemal 6% umacniał się indeks sektorowy WIG-Banki, który tym samym znalazł się na najwyższych poziomach od pięciu miesięcy. Zdaniem Ludwika Sobolewskiego ma to bezpośredni związek z informacjami o szczepionkach, który inwestorzy odebrali optymistycznie jako zapowiedzieć zbliżającego się końca pandemii. Od strony wskaźników gospodarczych nie widać bowiem wyraźniejszych zmian, które miałyby wpłynąć na poprawę kondycji sektora finansowego.

Inwestorzy, których interesuje sektor bankowy najprawdopodobniej uznali, że nadchodzi koniec kryzysu, spokojniejsze czasy i może nastąpić prosperita dla sektora. Postawiłbym na takim domysł, że jest to powiązane z informacjami odnośnie do szczepionek, gdyż w obszarze makroekonomicznym nie nastąpiło na nic co mogłoby wskazywać na to, że przed bankami żniwa – dodawał Sobolewski.

To, co umacnia jednych, osłabia natomiast drugich. Przykładem tego jest spółka Allegro, która we wtorek notuje szósty dzień spadków z rzędu i testuje poziom poniżej 68 zł, najniższy od pierwszego dnia emisji akcji. Gigant e-commerce był w gronie tych podmiotów, które na koronawirusie zarabiały: lockdown zachęcał bowiem i często zmuszał ludzi do częstszych zakupów przez Internet. Szansa powrotu do normalności sprawia natomiast, że inwestorzy weryfikują swoje dotychczasowe decyzje.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin to najlepsza forma pieniądza – twierdzi CEO Binance
Następny artykułNotowania złota zakończyły sesję neutralnie
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here