Naga Marketschińska świątyniaLudowy Bank Chin w swoim najnowszym raporcie dotyczącym stabilności finansowej wymienił airdropy (darmowe tokeny rozdawane głównie w celach marketingowych), które zostały scharakteryzowane jako „zamaskowane ICO”. Bank centralny zachował swoją antykryptowalutową postawę. Initial Coin Offerings zostały określone jako nielegalny sposób pozyskiwania funduszy.

Airdropy na celowniku

Raport Ludowego Banku Chin ostrzega, że airdropy unikają regulacji dotyczących modelu sprzedaży tokenów poprzez rozdawanie darmowych aktywów inwestorom. Według instytucji, darmowe tokeny tworzą sztuczny popyt, który następnie w wyniku spekulacji pompuje wartość danej inicjatywy, co pozwala jej organizatorom zwiększyć własne zyski.

PBOC ostrzega również, że tego rodzaju działania ciągle rosną na popularności mimo prób rozwiązania problemu w Chinach. Wzywa do wczesnego wykrywania i zwiększenia czujności za strony organów regulacyjnych, odnosząc się do potrzeby międzynarodowej współpracy w celu lepszej ochrony inwestorów.

W pozostałej części dokumentu ponownie wyrażono obawy związane z przenoszeniem firm kryptowalutowych za granicę i wykorzystywaniem przedstawicieli zagranicznych do inwestowania w imieniu klientów z Chin kontynentalnych, a także ostrzeżono przed oszukańczymi ICO, które maskują chęć wyłudzenia pieniędzy od inwestorów projektami obiecującymi „innowacje blockchainowe”.

Raport odnosi się również do podejrzeń o manipulację na rynku i naruszenie systemów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w sektorze kryptowalutowym – ostrzeżenie o negatywnych skutkach społecznych, jakie cyfrowe aktywa wywołują w związku z wykorzystywaniem ich do omijania kontroli nad kapitałem, sankcji międzynarodowych i do finansowania terroryzmu.

Chińczycy mogą posiadać kryptowaluty

Nawet jeśli krajowe organy regulacyjne nadal prowadzą surową retorykę przeciwną ICO i kryptowalutom, ich posiadanie nie jest samo w sobie nielegalne w Chinach. W niedawnej sprawie, organ arbitrażowy w mieście Shenzhen chronił Bitcoin jako własność, podkreślając:

“Nie ma prawa lub regulacji, które wyraźnie zabraniają stronom posiadania Bitcoina lub dokonywania prywatnych transakcji w kryptowalutach, tylko ostrzeżenia kierowane do społeczeństwa na temat ryzyka inwestycyjnego.”

Delegalizacja ICO w Chinach miała miejsce we wrześniu 2017 roku, od wtedy wiele razy ostrzegano przed kryptowalutami. Od kilku miesięcy mówi się o blokowaniu dostępu do kolejnych giełd kryptowalutowych w Kraju Środka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here