Naga Marketschiny juan
źródło: fotolia.com

Wczoraj pisaliśmy o zaskakującej przecenie na chińskiej giełdzie, a już dziś Ludowy Bank Chin (PBOC) ogłosił obniżkę stóp procentowych – czwartą od listopada – ale też zmniejszył wymogi kapitałowe dla banków komercyjnych. Ten błyskawiczny ruch ma na celu pobudzenie rynku pieniężnego, który wysechł w miarę jak pożyczkodawcy zaczęli gromadzić zapasy gotówki. Można powiedzieć, że jest to dość charakterystyczne dla krachu finansowego i PBOC stara się przeciwdziałać w zalążku. Sytuacja wydaje się być poważna i temat Grecji może okazać się wkrótce błahostką w porównaniu z krachem grożącym chińskiemu rynkowi.

Spadki Shanghai Composite Index sięgnęły 19 procent w ciągu dwóch tygodni, a piątkowa przecena o przeszło 7% mogła wywołać kolejną falę ‘margin call’, co grozi dalszą wyprzedażą. W międzyczasie rząd chiński zwiększa stymulacje fiskalną, szczególnie kiedy rynek długu w Chinach dodatkowo obciąża ograniczoną już płynność. Warto śledzić sytuację w Chinach, a szczególnie potencjalny wpływ na najpopularniejsze wśród inwestorów aktywa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Shanghai composite index - ostatni rok
Shanghai composite index – ostatni rok / źródło: Bloomberg.com


source: tradingeconomics.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Do opisu autora proszę dodać “i nie zna języka polskiego” 😉 amatorszczyznę czuć na kilometr z waszych artykułów, ale “błachostką” to już jest lekkie przegięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here