Naga MarketsPBOC niespodziewanie obcina stopy procentowe
PBOC niespodziewanie obcina stopy procentowe

People’s Bank of China (PBOC) obciął dzisiaj stopy procentowe – powodem jest chęć walki ze spowalaniającym wzrostem gospodarczym oraz niezadowalającymi poziomami inflacji.


Trzy stopy w dół

Cięcia dotyczyły stopy depozytowej – o 25 punktów bazowych do poziomu 1,50% i stopy pożyczkowej również o 25 punktów bazowych do poziomu 4,35%. Dodatkowo obniżce uległa stopa RRR (z ang. Reserve requirements ratio, stosunek wymogów dotyczących rezerwy obowiązkowej) – o 50 punktów bazowych do poziomu 17,5% (dla większości dużych instytucji finansowych).

PBOC jednocześnie zapowiedział chęć ściślejszego monitorowania i regulacji stóp procentowych w przyszłości co ma zwiększyć wydajność mechanizmu transmisji polityki pieniężnej i jej wpływu na realną gospodarkę w najbliższej przyszłości.

Oficjalne oświadczenie PBOC

Oficjele Ludowego Banku Chin w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym wraz z decyzją podają, że Kraj Środka cały czas posiada sporo miejsca w razie potrzeby dalszego obniżania stóp (w związku z utrzymaniem się cen konsumenckiej na niskich poziomach).

Oprócz tego w oświadczeniu czytamy:

  • Stopa RRR została obcięta, aby utrzymać płynność sektora finansowego
  • Cięcia stóp wywołała między innymi inflacja CPI, której zmiany nie pokrywają się ze zmianami PKB
  • Planowane dalsze monitorowanie gospodarki oraz zmiany dynamiki cen
  • Planowane również elastyczne wykorzystanie narzędzi polityki pieniężnej w ramach mandatu przysługującego PBOC.
  • Usunięcie „sufitu” stopy depozytowej w przypadku banków

Reakcja rynkowa na niespodziewane cięcia stóp

Na informację o cięciu w Chinach pozytywnie zareagowały indeksy giełdowe – po godzinie 15:00 kontrakty futures S&P500 oraz Nasdaq wzrastają obecnie kolejno o 0,63% oraz 1,31%. Mocno wybił również niemiecki DAX, który w stosunku do wczorajszego zamknięcia wzrósł o 2,74%.

Spadki na Aussie po cięciu stóp procentowych w Chinach
Spadki na Aussie po cięciu stóp procentowych w Chinach

Jeżeli chodzi o rynek walutowy to najsilniejsza reakcja widoczna była na dolarze australijskim, silnie skorelowanym z wydarzeniami w kraju środka. Notowania AUD/USD osunęły się o prawie 100 pipsów i obecnie poruszają się w okolicach 0.7200. W ślad za Aussie poszło również Kiwi (tutaj deprecjacja w zakresie 80 pipsów), obecny poziom to 0.6750.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here