Naga Markets8 kwietnia odbył się ósmy webinar z cyklu „Rozmowy Traderów” – serii wspieranej przez partnera Purple Trading. Naszym gościem był Paweł Szwajcar FX – przeciwnik GRID-u i ekspert piramidowania. Dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w spotkaniu lub nie mają czasu na odtworzenie nagrania stworzyliśmy skrócony zapis webinaru w formie tekstowej.

Nagrania z webinarów należących do cyklu Rozmowy Traderów, w tym ze spotkania z Pawełem Szwajcarem dostępne są w tym miejscu.

  • nie interesują mnie ceny otwarcia i zamknięcia, komentuje Paweł Szwajcar.
  • wyższa zmienność to okres żniw dla tradera,
  • wyznaczając trend, ważne jest miejsce inicjujące ruch.

Paweł Szwajcar opowiada o swoim tradingu

W trakcie naszej ostatniej rozmowy życzyłeś słuchaczom wysokiej zmienności w nadchodzącym roku – ziściło się. Zapytam na początku – jak Ty poradziłeś sobie w ostatnich tygodniach? Możesz uznać ten czas za udany?

Dla każdego tradera to okres żniw. Dla mnie również jest to wspaniały czas. W ostatnich tygodniach można było zarabiać zarówno w systemach zakładających grę w konsolidacji jak i trendowych, ale jak zawsze – ostrożnie!

Eksperci zastanawiają się co jest powodem obecnej sytuacji, w której indeksy odrobiły już znaczącą część ruchu spadkowego – mimo, że dane są coraz gorsze. Nawet uwzględniając światowe luzowanie polityki pieniężnej, podzielasz zdanie, że może to być tzw. bull trap?

Jest duże prawdopodobieństwo, że wystąpi bull trap.

Czyli bliżej Ci do scenariusza przebicia tegorocznych dołków niż ATH na indeksach?

Na początku zaznaczę: nie sądzę, iż na rynku będzie jeszcze taka zmienność jak w połowie marca. Teraz nieznacznie spadnie, ale nadal będzie się utrzymywać wyższym poziomie niż chociażby w 2018 roku. Co do nowych „low” – to zależy na jakiej giełdzie, trzeba to obserwować na bieżąco.

Zapis ceny w formie świeczek uważa się za przełom w analizie wykresów. Świadomie rezygnujesz ze wykresu świecowego – z czego to wynika?  

Nie korzystam z cen zamknięcia i otwarcia, bo stanowią jedynie ułamek wszystkich cen w danym interwale. Dla mnie najważniejszy jest zasięg ceny od maksimum do minimum. Jest wiele metod, które opierają się na tym czy świeczka jest wzrostowa czy spadkowa, ale są to metody losowe. Ostatnio przygotowywałem statystyki na potrzeby prezentacji, badając skuteczność formacji – okazało się, że takie formacje jak „młotek” bez potwierdzenia są formacjami potwierdzającymi trend a nie odwracającymi.

Często dzielisz się dosyć niestandardowymi technikami jak na standardy polskiego środowiska – chociażby luki wolumenowe, czy nawet mało popularne envelopes– czy korzystasz z jakiś źródeł czy może wszystko to jest efektem Twojej żmudnej analizy zachowań?

Tak, wiele metod jest mojego autorstwa. Sam je wyszukuje – z prostej przyczyny: jestem traderem. Lubię odnajdywać rynkowe zależności, szukając przewagi statystycznej. Część strategii jest już opisana w książkach, ale ja je często traktuję jako składowe łącząc w jedną metodę i opisuje po swojemu.

Jedną z takich zależności, które są kojarzone z Twoją osobą są tzw. „strzały popytu i podaży”. Opowiesz co to takiego?

Strzały popytu i podaży są podobne do poziomów supply/demand tylko moja zmiana polega na tym, że nie traktuję tego jako poziom, a jako ruch inicjujący, czyli właśnie „strzał”. Jest to zachowanie rynku, kiedy cena się momentalnie spada lub rośnie. Oznacza to, że przy strzale podaży – cena sobie bardzo łatwo poradziła z popytem i przeszła przez kilka / kilkanaście poziomów. To miejsce na rynku jest później często bronione przez inicjatora „strzału”.

Ilustracja „strzału popytu”. Wykres MT4.

Na jakim instrumencie wyznaczasz główny trend i co jest punktem zwrotnym? Czyli co się musi stać, żeby przejść z longów na shorty?

Każdy trader, który jest więcej niż 2/3 lata na rynku ma swój sposób na wyznaczenie trendu. Nie chcę udawać cudotwórcy, który zawsze wskaże właściwą tendencję, szczególnie, że na każdym interwale może być inny. Ważne jest także, jakie miejsce wybierzemy jako inicjujące ruch, bo sama sekwencja „wyższych dołków, wyższych szczytów” może być myląca.

Cały wywiad w formie webinaru dostępny jest pod linkiem poniżej:

CHCĘ ODEBRAĆ NAGRANIE WEBINARU Z PAWŁEM SZWAJCAREMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here