Naga MarketsLubelski Węgiel “Bogdanka” S.A. jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.

W ostatnim czasie o spółce zaczyna się robić głośno a to głównie za sprawą wzrostów, które zostały zapoczątkowane 11 Lipca bieżącego roku. Szukając informacji w sieci lub też na stronie relacji inwestorskich spółki nie znajdujemy jednak wiadomości, które mogłyby być powodem wspomnianej zwyżki kursu.  Jedyne informacje jakie możemy znaleźć to komunikaty o postępach przy pracach zmierzających do pozyskania koncesji na złożu Ostrów. “Spółka wylicza, że dzięki dostępowi do złoża Ostrów, zasoby operatywne spółki wzrosną o około 200-350 mln ton, w zależności od warunków koncesji wydobywczej. Obecnie to około 230 mln ton. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z 2042 roku do nawet 2080 roku.”. Należy podkreślić jednak, że pojawiły się one dopiero 19 Lipca w momencie gdy kurs znajdował się już w okolicach 46 zł. a ostatni wzrost został zapoczątkowany w rejonach 35 zł. Ta informacja może być jednak kluczowa dla długoterminowych losów Bogdanki. Przyjęcie wniosku o nową koncesję, który ma być złożony w I kwartale 2017 r. na pewno zwiększyłoby możliwości produkcyjne LWB, które w ostatnim roku wyraźnie wyhamowały zaliczając pierwszy regres od 2009 roku.

LWB Bogdanka Squaber

Jeśli chodzi natomiast o analizę szerszego rynku to nie ma tutaj za wiele pola do manewru. Jedyną “konkurencją” krajową dla Bogdanki jest JSW. Użycie zwrotu “konkurencja” nie jest jednak trafne głównie ze względu na profil prowadzonej działalności (różne rodzaje wydobywanego węgla – JSW głównie węgiel koksowy, Bogdanka węgiel energetyczny). Ten temat wyczerpany został już jednak przez Michała Palaczyka w jednym z nagrań dostępnym tutaj: “LWB i JSW, czarni celebryci GPW”

Na koniec warto spojrzeć jeszcze jak wygląda sytuacja techniczna i gdzie obecnie wypadają zasięgi wzrostów dla Bogdanki. W średnim terminie kluczowe wydają się być dwa poziomy. Pierwszym z nich jest Squaberowa strefa podażowa utworzona w rejonach 57 zł, a następnie okolice ostatnich szczytów, które znajdują się na poziomie 65 zł. Przebicie tego poziomu może zapoczątkować z kolei scenariusz długoterminowy, który oznaczałby wypełnienie zasięgu wybicia formacji potrójnego dna i ruch w okolice 100 zł za akcje.
LWB AT Bogdanka SquaberConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here