Naga MarketsLPP straciło wczoraj ponad 14 procent. Indeks WIG20 zakończył sesję pod kreską Za nami lekko spadkowa sesja na szerokim rynku akcji w Warszawie. Od początku handlu panowały minorowe nastroje i WIG osuwał się w kierunku wczorajszych dołków na poziomie 71.000 punktów, jednak przełom nastąpił po godzinie 15:00, gdy na rynku pojawił się komunikat ze strony Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego do poziomu 0,50%.

LPP było wczoraj jedną z najsłabszych spółek w indeksie WIG20

Decyzja była ogromnym zaskoczeniem dla rynku, biorąc pod uwagę dotychczasowe wypowiedzi Prezesa Glapińskiego o przejściowym charakterze inflacji i ryzyka zbyt szybkiego podwyższania kosztu pieniądza. Zaskoczył nie tylko zakres zmian, ale również jego skala (podwyżka o 40 p.b.). Powyższe przełożyło się mocne wzrosty wycen banków (WIG-Banki wzrósł o ponad 3%), a to z kolei wsparło zachowanie mWIG40 i WIG20, czyli indeksów z największą ekspozycją na ten sektor.Dzięki temu krajowy rynek akcji wykazywał relatywną przewagę min. względem rynku amerykańskiego, który handel rozpoczynał spadkami. Wśród największych spółek skupionych w ramach indeksu WIG20, najmocniej zawodziły akcje LPP, które straciły blisko 14%. Powyższe było pokłosiem konferencji po publikacji wyników finansowych. Przedstawiciele zarządu spółki zwrócili uwagę na słaby outlook na kolejne kwartały z uwagi na problemy podażowe i transportowe (produkcja w Azji) oraz rosnące koszty wytworzenia, co może wywoływać presję na marże.

Spółka dostrzega też wyczerpywanie się odroczonego popytu na swoje produkty po mocnym odbiciu sprzedaż w okresie po pandemii COVID-19. Podwyżka stóp procentowych miała również swoje konsekwencje na rynkach walutowych i instrumentów dłużnych. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych skoczyły w okolicę 2,4%, notowane ostatnio w połowie 2019 roku. Z kolei kurs USD/PLN osłabił się poniżej 3,95, a EUR/PLN 4,55. 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji 

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów pomimo spadków w pierwszej części dnia. Powyższe przełożyło się na pozytywną sesję na najważniejszych rynkach akcji w Azji, gdzie zyskał min. Nikkei225. Również kontrakty terminowe na S&P500 i DAX są kwotowane na dodatnich. poziomach, co implikuje wg nas pozytywne otwarcie handlu na GPW w Warszawie.

Najważniejszym wydarzeniem końca tygodnia na które zwrócą uwagę globalni inwestorzy będą dane o zatrudnieniu w USA, które ukażą się w piątek. Bardzo dobry odczyt może oznaczać, że FED zacznie ograniczać swoją politykę monetarną już od listopadowego posiedzenia. 

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here