Naga MarketsLPP rośnie o ponad 2,5%. Nasdaq ponownie ustanawia historyczne szczytyPiątkowa sesja wpisywała się w trend jaki widzieliśmy w ostatnim czasie na krajowym rynku akcji. Niskie obroty (644 mln zł) implikowały niską zmienność i kosmetyczne zmiany na głównych indeksach GPW w Warszawie.

CD Projekt i Biomed-Lublin ponownie najaktywniejsze na giełdzie

Per spółka, po raz kolejny najbardziej aktywnymi instrumentami w handlu były akcje Biomed-Lublin (82 mln zł obrotu) oraz CD Projekt-u (74 mln zł). Relatywną siłę pokazały tym razem największe spółki z WIG-u20, który zyskał jako jedyny podczas piątkowej sesji. Nie był to jednak na tyle silny ruch aby mógł zanegować ogólną sytuację techniczną z która mierzą się krajowi inwestorzy od dłuższego czasu, tj. trwającego od połowy czerwca ruchu
bocznego na ww. indeksie. Wśród wyróżniających się walorów, pozytywnie zaskakiwały min. akcje LPP, które wzrosły o ponad 2,5% z uwagi min. na planowany skup akcji własnych w kwocie ponad 2 mld zł.

W kalendarzu makroekonomicznym wydarzeniem dnia była publikacja wstępnych odczytów indeksów PMI za sierpień w największych gospodarkach UE. Dla strefy euro indeks flash wyniósł 51.6 punktów (vs. 54.9 punktów miesiąc wcześniej). W sektorze usług odczyt wskaźnika wskazał na 50.1 punktów, a w przemyśle 55.7 punktów vs. oczekiwania analityków na poziomie odpowiednio 54.5 5 i 52,9 punktów. Podmioty z sektora usług wykazują w dalszym ciągu niepewność odnośnie sytuacji gospodarczej w krótkim i średnim terminie (obawa o tzw. II falę COVID-19), co widać chociażby po dalszym spadku zatrudnienia oraz minimalnych spadkach w zakresie nowych zamówień. Na powyższe dane szybko zareagowały min. kwotowania waluty wspólnoty europejskiej. Kurs EUR/USD spadł w ciągu piątkowego dnia o ponad 0,5%, poniżej strefy 1,18. Umocnienie amerykańskiego dolara może w dalszym okresie czasu implikować relatywną słabość rynków EM, w tym Polski.

W Stanach Zjednoczonych można powiedzieć, że indeksy akcji powróciły do zachowania „sprzed pandemii”. Nasdaq kolejny dzień z rzędu ustanowił nowe, historyczne szczyty, a S&P 500 zakończył handel minimalnie pod tym poziomem.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne zachowanie rynków Azjatyckich oraz kontraktów terminowych na główne indeksy akcji (na DAX kwotowania rosną o prawie 1%, a na S&P500 prawie 0,5%) implikuje wg nas pozytywną sesję w Warszawie. W kalendarzu makro nie zostały przewidziane dziś żadne, istotne odczyty danych, co (biorąc pod uwagę kontynuację sezonu urlopowego) może implikować nadal niskie obroty.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here