Naga MarketsLPP przebija 10 500 zł osiągając w ten sposób historyczne szczyty. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaLPP to polska spółka z branży odzieżowej, która posiada takie marki jak Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. W 2020 roku, wskutek wprowadzonych ograniczeń, spółka zanotowała straty rzędu 190 mln zł, jednak same przychody „cofnęły się” jedynie do roku 2017/18. Jak wskazuje Konrad Książak, w analizie fundamentalnej na kanale Comparic24, spółka ma nadzieję, że wraz z powrotem do normalności wyniki finansowe szybko wrócą do normy.

  • W 2 połowie kwietnia spółka zaliczyła bardzo dynamiczne odbicie, a jej wycena przebiła 10 500 zł.
  • W 2020 przychody spółki spadły do 7,85 mld zł (względem 9,90 mld w 2020).
  • Spółka przed pandemią regularnie wypłacała dywidendę, jednak sama stopa dywidenda pozostała na poziomie mniejszym niż 1%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stłumiony popyt już wkrótce wystrzeli?

W ostatnim czasie, wskutek poprawy sytuacji epidemicznej, powoli znoszone są kolejne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pierwsze dane prezentowane przez podmioty w branży odzieżowej operujące w galeriach wskazują, że zainteresowania zakupami jest ogromne, co potwierdza wcześniejsze prognozy mówiące o bardzo dużym zakumulowanym popycie, który wynika z jego tłamszenia w trakcie tygodni lockdownu.

Zobacz również: Jak to się dzieje, że ropa naftowa tanieje a paliwo na stacjach drożeje? Wywiad z Głównym Ekonomistą PKN ORLEN

Przykładem może być tutaj LPP, które wskazuje, że we wtorek (po majówce) wolumen sprzedaży był blisko 2-krotnie większy niż w analogicznym okresie roku 2019. Ważną kwestią będzie tu oczywiście utrzymanie się tego zainteresowania, ponieważ efekt „wow” na ponownie otwarcie nie potrwa wiecznie i kluczowy okaże się poziom, na jakim ustabilizuje się sytuacja (popyt).

Dynamiczny wzrost przychodów

LPP jest to polskie przedsiębiorstwo odzieżowe zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży, mające w swoim portfolio 5 marek: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay z centralą w Gdańsku.

Biorąc pod lupę przychody spółki należy wskazać, że w ostatnich latach cechowała się ona bardzo dynamicznym rozwojem. Wzrosty notowane były rok rocznie a ich wartość osiągnęła aż 9,90 mld zł za rok 2019. Oczywiście, za rok 2020 nastąpił ich spadek, który obniżył tę wartość do 7,85 mld zł, jednak dalej był to poziom wyższy niż chociażby ten z 2017 roku.

Nieco inna sytuacja widoczna jest w przypadku zysku netto. Za rok 2020 wartość ta była ujemna a strata wyniosła 190,13 mln zł. Jednocześnie wynik ten wydaje się zrozumiały, gdyż nie wynikał wprost ze złych decyzji biznesowych, a wprowadzanych odgórnie ograniczeń aktywności gospodarczej.

invest

Niemniej w poprzednich okresach spółka notowała zyski rzędu 421,04 mln zł w 2019, czy też 505,18 mln zł w 2018. Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku zysków nie ma tak wyraźnie wzrostowego trendu, jak w przypadku samych przychodów ze sprzedaży.

– Tutaj nie ma jednoznacznego trendu, ale widzimy, że przez ostatnie lata tutaj zawsze był zysk. No i ten zysk był w ostatnich latach na poziomie powyżej 400 mln zł. Więc mówimy, że było bardzo dobrze. – wskazuje Konrad Książak.

Rekordowa wycena

Na początku 2020 roku, a więc przed korona kryzysem, notowania spółki LPP wynosiły powyżej 8,5 tys. zł za akcję, natomiast marcowe załamanie doprowadziło do spadku tej wyceny poniżej poziomu 5 tys. zł. Początkowo spółka zaczęła szybko odrabiać straty zbliżając się do 8 tys. zł początkiem czerwca, jednak wzrosty te nie zostały utrzymane.

LPP przebija 10 500 zł osiągając w ten sposób historyczne szczyty. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania LPP w okresie 05.2020 – 05.2021. Źródło: Comparic.pl

Druga fala spadków miała miejsce wraz z jesienną drugą falą pandemii, która ponownie wprowadziła lockdown na terenie kraju. Wtedy to notowania po raz kolejny obniżyły się do okolic 5 tys. zł. Stan ten nie trwał długo i już początkiem stycznia wycena powróciła do poziomu 8 tys. zł.

Prawdziwy wystrzał nastąpił natomiast w drugiej połowie kwietnia. Od tamtej pory notowania LPP systematycznie rosną z poziomu 8,5 tys. zł do obecnie ponad 10,5 tys. zł, co jest wynikiem historycznym (rekordowo wysokim). Aktualnie (w trakcie piątkowej sesji) spółka traci jednak 0,75% (-80 zł) a jej dokładna wycena wynosi 10 560,00 zł.

Niska stopa dywidendy

Ważnym aspektem działalności spółek jest ich polityka dywidendowa. Aktualnie polska giełda nie słynie z szerokiego portfolio dywidendowych arystokratów, czyli spółek regularnie dzielących się zyskami z akcjonariuszami. Jednym z pozytywnych przykładów była tutaj spółka LPP, która regularnie wypłacała dywidendę od roku 2010 (za rok 2009) do 2019 (za rok 2018).

Wypłata w 2020 nie nastąpiła, jednak przyczyny takie stanu rzeczy są dość oczywiste. Dużo ważniejszą kwestią pozostaje więc stopa dywidendy, jaka była oferowana przez spółkę w ostatnich latach. W 2019 roku akcjonariusze otrzymali 59,84 zł na akcję, co przekłada się na 0,82% stopy dywidendy. Z kolei rok wcześniej było to 40 zł na akcje (stopa dywidendy równa 0,45%).

Zasadniczo przez wszystkie ostatnie lata stopy dywidendy utrzymywały się poniżej 1%, co sprawia, że jest to poziom niski (lub wręcz bardzo niski). Wypłacana przez LPP dywidenda nie cechuje się również trwałym trendem wzrostowym (nie rośnie z roku na rok), co sprawia, że aktualnie do dywidendowych arystokratów spółka zaliczana nie będzie.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq composite notowania | notowanie lotos | pgnig kurs akcji | kurs ropa | rekomendacje gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here