Naga MarketsLPP odnotowało wczoraj stratę po osiągnięciu historycznego maksimum w piątekKorekta w drugiej połowie ubiegłego tygodnia spowodowana „jastrzębim” zwrotem Fed na środowym nastawieniu, a w szczególności silne spadki amerykańskich indeksów w piątek za czym podążyło większość giełd w Azji nie nastrajała pozytywnie krajowych inwestorów na początku bieżącego tygodnia. Jednakże po niskim otwarciu i teście poziomu 2 200 pkt., WIG20 szybko odrobił straty powracając do krótkoterminowego oporu (luka spadkowa z czwartku) na 2 220 pkt.

LPP zakończyło sesję pod kreską, dobry wynik spółek górniczych

Finalnie, chociaż WIG20 zakończył dzień na minimalnym minusie, to wymowa sesji okazała się jednak pozytywna. Tym samym po mocnych wzrostach w maju, krajowe blue chipy potwierdziły przejście do korekcyjnego ruchu bocznego. Wśród komponentów indeksu pozytywnie zachowywały się m.in. spółki górnicze (np. KGHM +2,5%), spadały notowania m.in. Allegro (-1,1%) oraz LPP (-4,3% – po osiągnięciu kolejnego historycznego maksimum w piątek). Podobny przebieg sesji, to znaczy odrobienie porannych spadków obserwowaliśmy w segmencie średnich i mniejszych spółek, co może być oznaką zakończenia krótkoterminowej korekty spadkowej.Krajowe indeksy podążyły tą samą ścieżką notowań co giełdy w Europie Zachodniej, przy czym skala odbicia była w poniedziałek większa na rynkach bazowych – DAX zakończył sesję na +1,0%, Stoxx600 na +0,7%, a CAC40 na +0,5%. Z bardzo dobrą sesją mieliśmy do czynienia na rynku amerykańskim – po najmocniejszych spadkach w piątek, odbicie na Wall Street w poniedziałek było największe. S&P500 zyskał 1,4%, Dow Jones 1,8% a Nasdaq +0,8%. W ślad za osiągnięciem przez notowania ropy nowych tegorocznych maksimów (gatunek Brent zyskał wczoraj +1,9% i dotarł do 75 USD), najlepiej podczas amerykańskiej sesji zachowywał się wczoraj sektor energetyczny.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Azjatycka sesja przyniosła kontynuację wczorajszych zwyżek (+3,1% Nikkei), co powinno przekładać się pozytywnie na nastroje w trakcie europejskiej sesji. Dane, które poznamy w ciągu dnia będą miały wymiar lokalny i nie powinny mocno wpłynąć na rynki akcji – o 10:00 GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej za maj. Ciekawostką może być ponadto posiedzenie banku centralnego Węgier (o 14:00) –rynki oczekują, że dokona on, jako pierwszy w regionie, podwyżek stóp procentowych (o 15 pb.).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: rekomendacje giełdowe 2020 | sp500 indeks | jak kupić kryptowalutę | gpw pgnig | kurs walut w czasie rzeczywistym | de30 | nasdaq |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here