Naga MarketsLPP najsłabszym walorem wśród polskich blue chipów. Korekta Cyfrowego PolsatuW piątek, po dwóch tygodniach stabilnego zachowania, indeks S&P 500 zyskał 0,9%, tym samym znalazł się w okolicach swojego historycznego szczytu. Jeszcze mocniej zyskał Nasdaq (+1,5%), jednak indeks spółek technologicznych musiałby zyskać jeszcze 3%, żeby znaleźć się w regionie swoich historycznych maksimów.

LPP odnotowało ponad 3-procentową stratę,

Impuls popytowy z ostatniego dnia minionego tygodnia może przygasić porozumienie państw G7 w sprawie wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego dla spółek w wysokości minimum 15%. Nie doprecyzowano jeszcze, które dokładnie spółki zostaną objęte nowym prawem, ale jest mowa o największych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstwach międzynarodowych, a do takich należą m.in. giganci z akronimu FAAMNG. Firmy będą zmuszone do płacenia podatków w miejscu prowadzenia działalności, co z jednej strony zapewni wybranym państwom większe przychody podatkowe, z drugiej obniży rentowność spółek, które obecnie korzystają z rajów podatkowych. Same spółki zdają się ze spokojem przyjąć nowe porozumienie, Facebook oświadczył, że prawdopodobnie zapłaci większy podatek, ale chce żeby reforma odniosła sukces.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatnią sesję ubiegłego tygodnia krajowe indeksy zakończyły z niewielkim wzrostem. Wśród blue chipów największą zniżkę odnotowały walory LPP (-3,4%) – ponownie, jak na początku maja przy poziomach cenowych przekraczających 11 tys. zł za walor popyt nie jest w stanie wygenerować dalszych wzrostów. Korektę, po poprawieniu w środę historycznego maksimum, odnotował również Cyfrowy Polsat (-2,9%).

Wśród największych spółek najsilniej prezentował się sektor energetyczny, a liderem wzrostów został CD Projekt (+6%), tym samym znalazł się powyżej poziomu zamknięcia sprzed ogłoszenia wyników za I kw. 2021 roku. W indeksie mWIG40, na fali trendu wzrostowego, wspieranego planami restrukturyzacji sektora, dominowała Enea (+5,2%), a za nią znalazł się producent gier – 11 bit studios (+4,5%). Do najsłabszych walorów w indeksie na piątkowej sesji należał Livechat (-2,5%) i TS Games (-2,1%).

Zdecydowanie większą dynamikę zmian odnotowali liderzy indeksu małych spółek – Astarta zyskała niemal 20%, po ogłoszeniu programu skupu akcji własnych (do 12,5 mln akcji spółki – 50% kapitału zakładowego, przy cenie nie wyższej niż 125 zł, program będzie obowiązywać przez 18 miesięcy). W pobliżu publikacji informacji o podpisaniu warunkowej umowy sprzedaży akcji Idea Bank Rumunia dynamicznie zaczął zyskiwać Getin Holding, który w piątek kontynuował wzrost, zyskując przeszło 12%. Najsłabszym walorem w indeksie sWIG80 był Cognor (-3,8%), spółka po sesji opublikowała plan przeznaczenia 25,7 mln zł na dywidendę. Z pozostałych informacji – BoomBit w maju osiągnął rekordową wartość miesięcznych przychodów, sięgającą 27,95 mln zł.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka prognozy | kryptowaluty | rekomendacje giełdowe 2020 | kurs rubla | kurs cdr | biomed lublin gpw | cd projekt notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here