Naga MarketsLPP był w piątek jednym z najsłabszych polskich blue chipówDynamiczne piątkowe odbicie na Wall Street nie wystarczyło do odrobienia strat z I części ubiegłego tygodnia. W szybszym tempie straty odrabiały spółki technologiczne zagregowane w indeksie Nasdaq (+2,3%) w stosunku do szerokiego rynku wyrażonego indeksem S&P 500 (+1,5%).

LPP odnotował pawie 4-procentową stratę podczas piątkowej sesji

W piątek obniżyły się też rentowności obligacji, które ponownie wystrzeliły po wysokim odczycie inflacji w USA. Pierwsza reakcja inwestorów jest już mocno zanegowana, a rynki powracają do długoterminowych trendów, w których akcje są wciąż korzystnym wyborem w środowisku niskich stóp procentowych, jednak ryzyko wyższej inflacji wywierającej presję na szybszą podwyżkę stóp ciągle wisi nad rynkami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Krajowe indeksy w piątek odnotowały lekką zwyżkę, indeks WIG20 (+0,2%) wciąż zbiera się do ponownego wybicia powyżej poziomu 2100 punktów, po tym jak globalna korekta zatrzymała dalsze wzrosty, po wyjściu górą z półrocznej konsolidacji. Mocne zakończenie tygodnia na amerykańskim rynku będzie dzisiaj wspierać warszawski parkiet. Wśród blue chipów w piątek najmocniej zyskiwał CD Projekt (+4,4%), za nim znalazł się PKN Orlen (+3,3%) – w przypadku koncernu paliwowego inwestorzy znacznie lepiej odbierają plany połączenia z PGNiG i Lotosem, niż ma to miejsce w przypadku wymienionych przejmowanych spółek, które odnotowały korektę po podaniu informacji o zawarciu umowy współpracy pomiędzy spółkami.

Do najsłabszych walorów na ostatniej sesji w indeksie należały KGHM (-5,3%) i LPP (-3,9%). Odbicie producentów gier widoczne było również w indeksie mWIG40, gdzie wśród najmocniej rosnących spółek znalazł się TS Games (+7,6%) i Playway (+6,6%). W ostatnich 3 miesiącach zachowanie kursu akcji wymienionych podmiotów jest bardzo zbliżone, co sygnalizuje na większy wpływ nastrojów inwestorów do całej branży na wyceny spółek niż konkretnych wydarzeń mających miejsce wewnątrz nich. Najsłabszym walorem w indeksie był Eurocash (-2,6%).

WIG w układzie dziennym

W indeksie sWIG80 największe wzrosty odnotował Getin (+7,4%) i Asbis (+5%), a na przeciwległym biegunie znalazł się Serinus (-4,2%) i Decora (-3,7%). Wydarzeniem minionego weekendu w Polsce była prezentacja Polskiego Ładu, na którym skorzystać może m.in. branża deweloperska. Program mieszkaniowy ma być jednym z 5 filarów planu. Popyt na mieszkania może jeszcze mocniej wzrosnąć, gdy pomoc w zakresie wkładu własnego oferować będzie państwo, dla osób posiadających zdolność kredytowa, lecz nie posiadających kapitału.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analizy giełdowe | nasdaq notowanie | waluty online forex | bitcoin wiadomości | enea kurs |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here