Naga MarketsNa początku grudnia ubiegłego roku w branży inwestycyjnej głośno zrobiło się na temat tzw. “Łowców frajerów”, którzy mamią potencjalnych klientów dużymi zyskami jakie można osiągnąć nawet w ciągu jednego dnia na debiucie spółki. Pisaliśmy wówczas o przykładzie telefonicznych doradców, którzy powołując się na firmę Vortex Assets proponowali udział w debiucie spółki Trivago. W jednym z wcześniejszych artykułów przedstawiliśmy nagranie rozmowy takiego tele-doradcy z jednym z potencjalnych klientów. Nagranie do tej pory obejrzało już blisko 6,5 tys osób ale jak się okazuje to wciąż zbyt mało by firma przestała naciągać inne osoby.

Po blisko trzech miesiącach względnego spokoju, o telefonicznych doradcach powołujących się na Vortex Assets, na początku kwietnia znów zrobiło się głośno.

Warto również wspomnieć, że już w lutym informowaliśmy, że  hiszpańska Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) poinformowała iż Vortex Assets oferujące swoje usługi poprzez stronę internetową http://vortexassets.com nie posiada autoryzacji uprawniających świadczenie usług inwestycyjnych, w tym przekazywania klientom rekomendacji tradingowych.

W związku z tym odpowiednik polskiego KNFu przestrzegał rodzimych traderów przed wchodzeniem z Vortex Assets w jakiekolwiek formy kontaktu lub współpracy zachęcając jednocześnie do informowania o aktywności spółki.

Niespełna dwa tygodnie temu skontaktowały się ze mną kolejne osoby oszukane przez telefonicznych sprzedawców marzeń. Tym razem problem wydaje się jednak zdecydowanie poważniejszy.

Schemat działania Łowców Frajerów

O tym w jaki sposób przebiega cały proces począwszy od pierwszego telefonu do wyzerowania rachunku pisałem już w jednym z wcześniejszych artykułów. Tym razem okazało się jednak, że pseudo doradcy są jeszcze bardziej agresywni i bezczelni niż to było cztery miesiące temu.

Cały proces jest stosunkowo prosty i biorąc pod uwagę ilość rozmów z osobami poszkodowanymi, które wskazywały dokładnie taki sam model przyjąć można, że jest to stały, sprawdzony i jak się okazuje skuteczny schemat dzięki któremu udało się naciągnąć wiele osób.

Wszystko zaczyna się od niewinnego telefonu i przedstawienia cudownej propozycji inwestycji w debiut jakiejś przyszłościowej spółki, która w ciągu jednego dnia miałaby dać nam stopę zwrotu sięgającą kilkudziesięciu procent.

Gdy już ulegniemy i postępując zgodnie ze wskazówkami zainstalujemy platformę transakcyjną, i wpłacimy swoje oszczędności okazuje się, że nasz opiekun zaczyna wydawać polecenia. Mówi jaką pozycję należy otworzyć, co kupić a co sprzedać i jakiej wielkości te pozycje powinny być. W ten sposób wiele osób jeszcze przed debiutem wstępnie wspominanej spółki traci cały kapitał. Biorąc pod uwagę wolumeny sięgające nawet 10 lotów łatwo można zorientować się, że chodzi o to by załadować się pod korek. W ten sposób, przy wykorzystaniu odpowiedniej dźwigni nawet niewielka zmienność jest w stanie wyzerować nam rachunek.

Jeżeli z jakichś względów nie będziemy chcieli otworzyć jakiegoś zlecenia bądź któreś z posiadanych będziemy chcieli zamknąć, nasz doradca przestaje być miły i zaczyna krzyczeć i wyzywać nas od najgorszych.

W chwili kiedy nasze pozycje zaczynają tracić a straty te obejmują niemal cały posiadany depozyt z ust doradcy usłyszymy, że jedynym rozwiązaniem jest dopłacenie pieniędzy a w przeciwnym razie rachunek zostanie zamknięty i nie da się już tych pieniędzy odzyskać. W jednym, skrajnie bezczelnym przypadku doradca zaproponował kredyt na kilkadziesiąt tys. złotych, którego już kilka dni później zaczął domagać się spłaty.

Jak długo można trzymać straty najlepiej przedstawia poniższy screen, który jest realnym dowodem przedstawiającym praktyki, które w tym artykule opisuję.

Warto również zwrócić uwagę na czas trwania tej pozycji i fakt, jak ta sytuacja przedstawia się na wykresie USDMXN:

USDMXN Daily

Zrobią wszystko żebyś stracił

Tak jak już wspomniałem, na początku kwietnia ponownie zgłosiły się do mnie osoby, które w podobnym procederze straciły oszczędności swojego życia. Nie sam fakt ich utraty był tu jednak zaskakujący lecz sposób w jaki pieniądze wyparowały w ciagu jednej chwili.

Okazuje się, że nawet jeżeli z jakiegoś powodu analitycy i pseudo doradcy pomylą się na naszą korzyść i przez pewien okres czasu pozwolą nam zarabiać na rynku to w ciągu jednej chwili są w stanie sprawić, że nie tylko stracimy całe zyski, całe depozyty ale również osiągniemy gigantyczne debety sięgające nawet kilkudziesięciu tys. euro.

Jak? Wystarczy, że tak podniosą koszty SWAP by te kilkukrotnie przekroczyły nasz depozyt. Za dowód tych słów niech posłużą poniższe zdjęcia przedstawiające niezwykle wysokie SWAPY na EURUSD i GOLD w chwili, gdy na GBPUSD są one całkiem przyzwoite.

Dwie z realnie poszkodowanych w ten sposób osób udostępniły mi screeny z historii rachunku. Przez wzgląd na ich bezpieczeństwo i zachowanie anonimowości większość danych została objęta cenzurą natomiast warto zwrócić uwagę na to jak wielkie koszty SWAP zostały naliczone za przetrzymanie stosunkowo niewielkich pozycji przez jeden dzień (pierwszy screen to pozycja w EURO, 2 i 3 w PLN).

Jeżeli zatem pewnego dnia zadzwoni do Ciebie przedstawiciel, który oferując niebagatelne stopy zwrotu spróbuje naciągnąć Cię na “Inwestycje życia” zastanów się dwa razy czy warto ryzykować oszczędności życia inwestując u nieregulowanych podmiotów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… EUR/USD, USD/CHF, EUR/GBP
Następny artykułWtorkowy przegląd rynków – EURUSD, GBPUSD, USDJPY, GOLD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here