Naga MarketsLotos z korektą po 75% odbiciu. Wsparcie 39-40 zł zatrzyma spadki? Kurs akcji paliwowego giganta na krajowym rynku, spółki Lotos, spadał podczas wczorajszej sesji o około 2,82%. Akcje taniały o 1,20 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 37,82 zł. Jest to słaby wynik na tle zyskującego wczoraj 0,86% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle poprzednich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 41,40 zł. W sumie od końca października kurs wzrósł o ponad 75%.

Re-test ważnego poziomu

Silna zwyżka na akcjach Lotosu wyhamowała w ostatnich dniach. Nie powinno to zaskakiwać, biorąc pod uwagę skalę wzrostów sięgającą 75% w zakresie zaledwie jednego miesiąca. Popyt był w stanie przełamać opór w rejonie 39-40 zł. Wydaje się, że obecnie poziom ten powinien służyć jako wsparcie i po kilkunastoprocentowej korekcie, kurs może powrócić do wzrostów.

Te artykuły również Cię zainteresują
lotos 16.12.2020
Notowania Lotos 16.12.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Rusza instalacja odzysku wodoru

Grupa Lotos uruchomiła instalację węzła odzysku wodoru (WOW), wybudowaną kosztem ok. 180 mln zł. Dostarczy ona 70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie. Dodatkowym efektem będzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. W rafineryjnej sieci gazu opałowego płynie paliwo, które jest mieszanką gazu ziemnego z sieci zewnętrznej (ok. 50%) oraz gazów powstających w procesach rafineryjnych.

Węzeł odzysku wodoru (WOW) ma za zadanie wyizolowanie z tej mieszaniny: LPG, benzyny lekkiej i surowej oraz wodoru. Dodatkowy wodór zostanie skierowany do procesów rafineryjnych (co finalnie przełoży się na obniżenie jego kosztu produkcji), a LPG i benzyna na rynek. Powstały deficyt w bilansie energetycznym rafinerii zostanie uzupełniony zakupem dodatkowego gazu ziemnego z sieci zewnętrznej.

Zwiększenie jego udziału w rafineryjnej sieci gazu opałowego wpłynie na obniżenie emisyjności paliwa spalanego w zakładzie – zarówno pod kątem CO2, jak i zanieczyszczeń energetycznych, podkreślił Lotos. Sercem WOW pracującej w technologii kriogenicznej jest tzw. coldbox, w którym mieszanina gazów resztkowych przy parametrach -180°C i ciśnieniu 45 barów rozdziela się na ciekłe węglowodory i gazowy wodór.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here