Naga MarketsLotos i PKN Orlen kończą sesję pod kreską. Kolejne solidne wzrosty S&P 500 i NasdaqPo dwóch dniach rozczarowujących sesji na GPW w Warszawie, środa przyniosła lekkie odreagowanie nastrojów. Szeroki rynek zanotował wzrost o ponad 0,8%, a motorem napędowym aprecjacji indeksu były małe i średnie spółki.

Niski popyt na produkty ropopochodne nadal trzyma

Wśród indeksu WIG-20 jedynie sześć podmiotów zakończyło handel „pod kreską” w tym spółki paliwowe: Lotos i PKN Orlen. Ta ostatnia opublikowała podczas sesji komunikat w zakresie marż realizowanych w sierpniu b.r. O ile modelowa marża wzrosła m/m o tyle negatywne zaskoczenie miał miejsce w zakresie informacji dotyczących cracków na dieslu i benzynie, które spadały m/m. Powyższe pokazuje, że pomimo zniesienia lockdown-u związanego z pandemią Covid-19 w dalszym ciągu nie odbudował się popyt na produkty ropopochodne, co należy wiązać min. z mniej aktywnym sezonem wakacyjnym oraz redukcją podróży służbowych.

Podobne zachowanie charakteryzowało niemiecki DAX30. Tam jednak indeks zanotował ponad 2% wzrosty. W całej Europie bardzo dobrze radziły sobie spółki chemiczne, których indeks STOXX 600 CHEMICALS zanotował ponad 2% wzrostu. Deflacyjny odczyt wskaźnika PPI za lipiec (-3,3% r/r) rozbudził nadzieję inwestorów na potencjalnie większą stymulację gospodarki wspólnoty przez EBC.

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami kolejnego dnia solidnych wzrostów zarówno na indeksie S&P500, jak i technologicznego Nasdaq-a oraz wyznaczenia kolejnych z kolei historycznych szczytów. Przewagę nad spółkami technologicznymi miały tym razem tradycyjne sektory. Spośród spółek z indeksu Dow Jones wzrostem o ponad 4% wyróżniły się akcje koncernu chemicznego Dow i Coca Coli, a niemal 4% poszły w górę akcje IBM.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym kluczowe będą odczyty sierpniowych indeksów PMI dla sektora usług największych gospodarek Starego Kontynentu oraz ISM dla Stanów Zjednoczonych. Pokażą one w jakich nastrojach znajdują się obecnie przedstawiciele ww. sektora gospodarki, który ucierpiał relatywnie najwięcej w okresie pandemii COVID-19.

Bardzo dobra sesja w USA jest obecnie dyskontowana w cenach przez inwestorów na rynkach Azjatyckich, gdzie japoński Nikkei225 zyskuje ponad 1%. Pozytywne kwotowania kontraktów terminowych na niemiecki DAX30 implikują wg nas również dodatnie otwarcie handlu w Warszawie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here