Naga MarketsFirma z Londynu zarobiła 500 milionów dolarów na ujemnych cenach ropyRok 2020 obfitował w różne niezwykłe wydarzania w świecie finansów, o których będzie mówić się jeszcze przez lata. Tysiące inwestorów straciły swoje majątki podczas marcowej paniki na giełdach, ale są też tacy, którym udało się zbić fortunę.

  • Vega Capital London zarobiła 20 kwietnia 500 milionów dolarów.
  • Firma wykorzystała w tym celu instrument Trading at Settlement i wspieranie spadków cen.
  • Regulatorzy sprawdzają, czy nie doszło do złamała prawa.

Gwałtowne załamanie ceny ropy

20 kwietnia doszło do załamania ceny majowych kontraktów na ropę naftową, które osiągnęły cenę -37 dolarów. Według źródeł do których dotarł Bloomberg, londyńska firma Vega Capital London zarobiła tego dnia 500 milionów dolarów.

Aby zrozumieć w jaki sposób inwestorom firmy udało się uzyskać taki wynik należy wyjaśnić jak funkcjonuje handel ropą. Nymex, największa giełda towarowa na świecie, co miesiąc oferuje kontrakty na 1000 baryłek ropy na następny miesiąc. Dużą część rynku tworzą ludzie nie zainteresowani posiadaniem fizycznej ropy, a jedynie obrotem kontraktami.

Drugim istotnym instrumentem jest Trading at Settlement, gdzie kupujący i sprzedający zgadzają się dokonać transakcji po cenie, która jest średnią ważoną wolumenem z ostatnich 2 minut handlu nowymi kontraktami.

Zobacz również: Dobre nastroje i słaby dolar wspierają złotego

Jak donosi Bloomberg, Vega wzmacniała spadki ceny ropy wyprzedając swoje kontrakty, jednocześnie kupując TAS. W rezultacie firma z Londynu otrzymała pieniądze ze sprzedaży swoich kontraktów sprzedawanych w ciągu dnia i z kontraktów z TAS, które zakupiła po ujemnej cenie.

Cena ropy WTI: W 3 miesiące z wartości ujemnych do 40 dolarów

Taka sytuacja zwraca uwagę organów nadzorujących handel towarami. Vega Capital London stała się celem oskarżeń o manipulacje i łamanie prawa, jednak regulatorzy nadal badają sprawę.

Pomysł, że anomalie w tamtym czasie były związane wyłącznie z podażą i popytem, jest co najwyżej fikcyjny. Producenci ropy, brokerzy i inni uczestnicy rynku zostali narażeni na poważne trudności finansowe. Organy regulacyjne muszą obiektywnie i dokładnie zbadać, co się stało. – mówi Joe Cisewski, specjalny doradca w Better Markets, przytaczany przez Bloomberg Businessweek.

Wykres przedstawiający zmianę ceny ropy WTI w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here