Naga MarketsLondyn może stracić swoją pozycje. Co dalej z finansowym sercem Europy?Brexit doprowadził do licznych zawirowań gospodarczych, a jego kolejną ofiarą może paść londyńskie City. Przez lata brytyjski sektor finansowy służył jak pomost między europejskim a amerykańskim rynkiem finansowym, jednak brak porozumienia z UE może położyć temu kres.

  • Wartość obrotu unijnymi akcjami w Zjednoczonym Królestwie wynosiła 7,2 miliarda euro.
  • Alasdair Haynes ocenia, że do bloku trafi 30% londyńskich transakcji.
  • AMFE apeluje do polityków o próbę znalezienia kompromisu.

Brexit: “No deal” oznacza stratę dla wszystkich

Według danych Cboe Global Markets, ponad połowa wolumenu brytyjskich transakcji dotyczy akcji spółek z Unii Europejskiej. Jak zaznacza Bloomberg, tak wysokie zainteresowanie aktywami z UE utrzymuje się, pomimo wysokiego ryzyka zerwania negocjacji o umowie handlowej. W sierpniu obrót akcjami w Wielkiej Brytanii osiągnął wartość 12,5 miliarda euro, z czego prawie 60% (7,2 miliarda euro) wynosiły aktywa europejskie.

To szkodliwe dla inwestorów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w UE, aby nie mieć możliwości najlepszej obsługi na najbardziej płynnym rynku. – powiedziała Nausicaa Delfas, urzędniczka Financial Conduct Authority.

Zobacz również: Wall Street odrabia straty po nowych zapowiedziach Donalda Trumpa

Z podobną sytuacją w zeszłym roku musiała zmierzyć się Szwajcaria. W 2019 roku Unia Europejska zablokowała możliwość obrotu papierami wartościowymi pochodzącymi z bloku w Szwajcarii, co spotkało się z szybką odpowiedzią alpejskiego państwa, które podjęło identyczne kroki.

Wciąż niepewna przyszłość

Alasdair Haynes, prezes Aquis Exchange, w rozmowie z Bloombergiem mówi o swoich obawach dotyczących firm, podobnych do jego przedsiębiorstwa, które umożliwia inwestorom zakup aktywów z całej Europy. W jego ocenie 30% transakcji z Londynu przeniesie się do UE.

Martwię się o branżę, ponieważ jest to szkodliwe dla inwestora końcowego. Jest to ruch polityczny, który pogorszy sytuację na rynkach. – mówi Haynes.

Podobnego zdania jest The Association for Financial Markets in Europe, które zrzesza europejskich brokerów i inwestorów. Organizacja jest zdania, że brak porozumienia uderzy w rynki kapitałowe, a politycy powinni dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć kompromis.

Inwestorzy z UE nie będą mieli dostępu do głównych puli płynności dla szeregu akcji unijnych. zarządzający środkami pieniężnymi mogą nie być w stanie realizować transakcji po najlepszej dostępnej cenie. – ocenia April Day, menadżerka w AMFE.

Wykres przedstawiający zmianę wartości FTSE 250 w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here