Naga MarketsEryk Łon, RPP

Zdaniem Eryka Łona, członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w III kwartale tego roku realna skala spadku PKB w Polsce w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego była stosunkowo niska. Spadek wyniósł 1,6% w porównaniu do spadku na poziomie 2,9% w przypadku USD oraz 4,4% w strefie euro. W ocenie członka RPP świadczy to o sile polskiej gospodarki i odporności na tegoroczny kryzys. Polski złoty traci w nowym tygodniu w stosunku do dolara, euro, funta i franka.

  • Nadal przeważa „gołębi” charakter polityki pieniężnej banków centralnych
  • Pogorszenie nastrojów konsumentów argumentem za obniżką stóp procentowych
  • Zwyżka indeksu WIG Banki aż o 42,1% w niespełna 3 tygodnie!

Polska: realny roczny wzrost produkcji przemysłowej

Na całym świecie nadal przeważają nastroje ,,gołębie”. Banki centralne za pomocą klasycznych, standardowych instrumentów polityki stóp procentowych starają się pobudzać wzrost gospodarczy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Banki centralne dokonujące redukcji stóp procentowych starają się za pomocą takiego posunięcia przeciwdziałać nadmiernego umocnieniu kursów swoich walut, co gdyby nastąpiło mogłoby negatywnie wpłynąć na rentowność krajowego eksportu – napisał Eryk Łon.

Jednocześnie GUS opublikował dane o wskaźnikach nastrojów konsumenckich. Jak się okazuje doszło do spadku poziomu zarówno wskaźnika bieżącego, jak również wyprzedzającego. Fakt ten zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się potrzeby obniżki stóp procentowych.

Należy jednak zauważyć, że nastroje konsumenckie są wciąż lepsze niż w kwietniu tego roku, kiedy to osiągnęły najniższy poziom w tym roku – dodał.

Poza tym w październiku tego roku po raz kolejny odnotowaliśmy realny roczny wzrost produkcji przemysłowej, w naszym kraju co należy ocenić bardzo pozytywnie.

Biorąc więc pod uwagę całość uwarunkowań makroekonomicznych wyrażam przekonanie, że najbardziej optymalne obecnie wydaje się być utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – podkreślił członek RPP.

WIG-Banki rośnie aż o 42,1% w niecałe 3 tygodnie

Tymczasem indeks WIG-Banki odnotował zwyżkę aż o 42,1 % w okresie od 30 października do 18 listopada.

To znakomita informacja. Oznacza ona bowiem, że inwestorzy giełdowi nabrali bowiem przekonania, że sytuacja finansowa sektora bankowego w naszym kraju ulegnie w przyszłości poprawie – wskazał Eryk Łon.

Banki są zaliczane zazwyczaj do grupy tak zwanych spółek cyklicznych, których wyniki finansowe są związane z wahaniami cyklu koniunkturalnego.

Można oczekiwać, że wraz z ożywieniem gospodarczym, które jak zakładam nadejdzie w przyszłym roku także i wyniki sektora bankowego ulegną poprawie – dodał.

Kurs WIG-Banki na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs WIG-Banki na interwale tygodniowym, tradingview
Plus500

Kurs złotego sprzyja poprawie salda handlowego Polski

Polski złoty kontynuuje od kilku tygodniu aprecjację względem głównych walut po wcześniejszym wzroście m.in. w stosunku do euro na 11-letnie maksima. W ocenie członka RPP, charakter tegorocznych wahań kursu złotego w stosunku do walut zagranicznych sprzyjał poprawie sytuacji w polskim handlu zagranicznym. Mają świadczyć o tym dane o poziomie naszego eksportu oraz importu.

O ile w okresie od początku stycznia do końca września 2019 roku saldo handlowe ukształtowało się na poziomie 2,3 mld złotych, o tyle w okresie od początku stycznia do końca września 2020 roku wyniosło aż 33,4 mld zł. Tak znaczna poprawa salda towarowego jest zjawiskiem bardzo korzystnym. Przede wszystkim korzystnie wpływa na realną dynamikę PKB – podsumował.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here