Naga MarketsEryk Łon, RPP

Po marcowej projekcji inflacji i PKB – prawdopodobieństwo dokonania kolejnej obniżki stóp procentowych zmniejszyło się, uważa prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla Interii przyznał jednak, że w przyszłości mogą pojawić się nowe uwarunkowania, które spowodują, że potrzeba złagodzenia polityki stóp procentowych znów się pojawi. W ocenie członka RPP byłoby lepiej, gdyby potrzeba taka nie zaistniała. Jeśli jednak z jakichś powodów zaistnieje, nie będzie innego wyjścia i trzeba będzie ciąć stopy procentowe do poziomu ujemnego.

  • Znaczny i trwały wzrost rentowności obligacji skarbowych mógłby w istotny sposób zwiększyć koszty obsługi długu publicznego w naszym kraju
  • Prawdopodobieństwo potrzeby dokonania podwyżki stóp procentowych w trakcie tej kadencji RPP jest bardzo nieznaczne
  • Podwyżka stóp procentowych mogłaby przydusić krajową aktywność gospodarczą

Łon (RPP): nie dostrzegam ryzyka wzrostu inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu

Prezes NBP Adam Glapiński na ostatniej konferencji prasowej powiedział, że wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych wynika częściowo z poprawy oczekiwań dotyczących ożywienia gospodarczego w bieżącym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mój punkt widzenia jest bardzo podobny. Zwyżka rentowności obligacji skarbowych ma wedle mego przekonania swoje źródło w nadziejach związanych z przyszłym ożywieniem gospodarczym. Analogicznie zresztą skłonny jestem interpretować przyczyny wzrostów rentowności obligacji skarbowych w innych krajach. Także i one wynikają z korzystnych perspektyw dotyczących przyszłej poprawy koniunktury gospodarczej. Ma to swoje uzasadnienie w pojawianiu się różnego typu prognoz opublikowanych przez takie instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy też OECD, wedle których już w tym roku będziemy świadkami wzrostu gospodarczego w wielu krajach a wzrost ten będzie kontynuowany w roku 2022 – oświadczył Eryk Łon.

Znaczny i trwały wzrost rentowności obligacji skarbowych mógłby w istotny sposób zwiększyć koszty obsługi długu publicznego w naszym kraju i dlatego warto mu przeciwdziałać. NBP dostrzega jednak ryzyko nadmiernego wzrostu rentowności, czemu dał wyraz w swoim komunikacie dotyczącym częstotliwości zakupów papierów skarbowych.

W tej sprawie podobnie jak w szeregu innych potrzebne jest współdziałanie rządu i NBP. Zgodnie zresztą z ustawą o NBP zadaniem polskiego banku centralnego jest wspieranie polityki gospodarczej rządu, o ile nie zagraża to realizacji bezpośredniego celu inflacyjnego. Ponieważ z najnowszej projekcji inflacji oraz PKB wynika, że nie ma obecnie poważnych zagrożeń dla realizacji wspomnianego bezpośredniego celu inflacyjnego, NBP może w swych działaniach kierować się potrzebą wsparcia polityki gospodarczej rządu. Może w tym kontekście podejmować takie działania, które przyczynią się do spadku rentowności obligacji skarbowych lub choćby do wyhamowania tempa wzrostu owej rentowności. W tym celu NBP może na przykład zwiększyć skalę skupu polskich obligacji skarbowych – dodał.

W moim przekonaniu zarówno działania NBP zmierzające do ograniczenia wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych, jak również interwencje walutowe dokonywane przez polski bank centralny powinny być stosowane wówczas, gdy istnieje szansa na to, że dzięki nim uda się zmniejszyć realne koszty dochodzenia do celu inflacyjnego – podkreślił.

Czy ryzyko wybicia inflacji w górę ponad cel inflacyjny NBP (2,5 proc. z odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.) jest duże?

Biorąc pod uwagę treść najnowszej projekcji inflacji oraz PKB nie dostrzegam aktualnie ryzyka wzrostu inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Mogę natomiast dodać, że z uwagi na realną perspektywę dalszych zwyżek cen surowców w tym roku istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo, że inflacja przebywać będzie w tym roku raczej w strefie pomiędzy poziomem celu inflacyjnego a górnym ograniczeniem od celu, niż pomiędzy poziomem celu inflacyjnego a dolnym jego ograniczeniem – zauważył.

Rynek wycenia wzrost stopy procentowej już w 2022 r. a prezes Glapiński mówi: “rynek się myli”.

Myślę, że prawdopodobieństwo potrzeby dokonania podwyżki stóp procentowych w trakcie tej kadencji RPP jest bardzo nieznaczne. Wskazuje na to między innymi dość silny pesymistyczny poziom nastrojów konsumenckich zarówno tych bieżących, jak również wyprzedzających. Poza tym nie będziemy mieli jeszcze w tym roku prawdopodobnie do czynienia z objawami boomu inwestycyjnego. Takie przynajmniej wnioski płyną moim zdaniem z najnowszej projekcji inflacji oraz PKB. Co do perspektyw związanych z rokiem 2022 byłbym o tyle ostrożny, że trudno jest mi w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, jakiego typu poglądy charakteryzować będą członków RPP w trakcie kolejnej kadencji – dodał.

Dlaczego podwyżka stóp proc. byłaby błędem?

Podwyżka stóp procentowych mogłaby przydusić krajową aktywność gospodarczą i oddalić nas od szybkiego zakończenia okresu osłabienia koniunktury. Poza tym i to uważam za bardzo ważne mogłaby dać uczestnikom życia gospodarczego do zrozumienia, że byłaby ona początkiem serii kilku podwyżek, co mogłoby zmniejszyć skłonność do dokonywania nakładów inwestycyjnych oraz do zatrudniania nowych pracowników – podsumował.

fpmarkets

Kurs złotego (PLN) silnie traci w czwartek na Forex

Notowania par walutowych USD/PLN, GBP/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN silnie wzrastają w czwartek. Dolar ponownie kosztuje prawie 3,88 zł znajdując się na tegorocznym szczycie. Euro wybiło lokalny opór 4,60 zł i zmierza w stronę 4,6460 zł. Z kolei funt przez chwilę kosztował dziś ponad 5,40 zł, a frank systematycznie zmierza w kierunku oporu 4,20 zł.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dji index | pkn orlen akcje | analiza btc | jsw notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here