Naga MarketsE. Łon zaprzysiężony na członka RPP pod koniec stycznia 2016rk.
E. Łon zaprzysiężony na członka RPP pod koniec stycznia 2016rk.

Nowy członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) powołany przez sejm z końcem stycznia – Eryk Łon – twierdzi, że w sytuacji uporczywej presji deflacyjnej, były w stanie poprzeć obniżkę stóp procentowych. Jednocześnie wyraża opinię mającą sugerować spadek wartości złotego w najbliższych tygodniach.


Niskie stopy wspierają rozwój gospodarczy

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), Łon stwierdza: “Obecnie polskie stopy procentowe są stosunkowo niskie, co wspiera rozwój gospodarczy naszego kraju. Uważam jednak, że w sytuacji uporczywej presji deflacyjnej możliwe jest poparcie przeze mnie jeszcze w tym roku co najmniej jednego wniosku o obniżenie stóp procentowych NBP.”

Utrzymywanie pozycji wyczekującej tłumaczymy tym, że wraz z początkiem kwietnia wdrażany jest program finansowego wsparcia polskich rodzin (Rodzina 500+). Jego zdaniem konstrukcja programu ma realną szansę pobudzić dynamikę PKB oraz procesy inflacyjne zachodzące w kraju nad Wisłą.

Łon dodaje jednocześnie, że będzie samodzielnie śledził kondycję światowych rynków dokonując prognoz ich przyszłego rozwoju, w tym oczywiście naszego lokalnego podwórka. W związku z tym wieszczy między innymi realną szansę na osłabienie złotówki.

Świece japońskie sugerują spadki PLN

Dosyć dużym zaskoczeniem była wypowiedź nowego członka RPP, w której odwołuje się do analizy technicznej w oparciu o świece japońskie. W wywiadzie dla PAP powiedział: “Dokonując własnej analizy technicznej kursu euro (w polskich złotych) w oparciu o metody bardzo popularnej od XVIII wieku techniki świec japońskich doszedłem do wniosku, że w perspektywie najbliższych kilku a może nawet kilkunastu tygodni dość prawdopodobne wydaje się pewne osłabienie kursu złotego”

Portal Comparic.pl analizował notowania EUR/PLN miedzy innymi w trakcie sesji środowej (13 kwietnia). Spójrzmy na nie jeszcze raz, aby spróbować odnaleźć sygnały, które zdaniem Łona mogą sugerować deprecjację złotego.

Wykres dzienny pokonuje istotną strefę oporu – 4.2900 + Fibonacci – na którą uwagę zwracaliśmy wczoraj. Jeżeli cena zamknie się powyżej w trakcie czwartkowego handlu, wtedy istnieje szansa na jej realny retest od góry i poszerzenie trwającej od początku kwietnia korekty EUR/PLN. Warto zwrócić uwagę na świecę doji na wysokości wsparcia okolic 4.2224 (tegoroczne dołki), od której rozpoczęły się ruchy niekorzystne dla złotówki. Czy właśnie o tę formację świecową chodziło członkowi RPP?

Dzienne zamknięcie nad oporem da szansę na dalsze wzrosty EURPLN
Dzienne zamknięcie nad oporem da szansę na dalsze wzrosty EURPLN

Jak sytuacja prezentuje się natomiast na wykresie tygodniowym? W szerszej perspektywie możemy uznać, że tegoroczne spadki są nadal korektą trendu wzrostowego z zeszłego roku (kwiecień-grudzień) od dołków poniżej 4.00. Deprecjacja z 2016 roku nie pokonała bowiem 50% zniesienia byczej tendencji testując ją przez dwa ostatnie tygodnie. Zeszły tydzień przyniósł natomiast wyraźną reakcję wzrostową w strefie 4.2242-4.2365, więc w słowach członka RPP można dopatrywać się uzasadnionych argumentów.

Graj na parach złotowych z brokerem HFT – wybranym najlepszym polskim domem brokerskim według FxCuffs

EURPLN W1 technicznie cały czas znajduje się w trendzie wzrostowym - spadki z 2016 roku cały czas nie pokonały 50% zniesienia aprecjacji zeszłorocznej
EURPLN W1 technicznie cały czas znajduje się w trendzie wzrostowym – spadki z 2016 roku cały czas nie pokonały 50% zniesienia aprecjacji zeszłorocznej

W udzielonym wywiadzie Łon dodaje na koniec, że „nie jest to oczywiście pewne, gdyż dokonywanie wszelkich prognoz obarczone jest ryzykiem, tym niemniej gdyby prognoza ta się generalnie sprawdziła to nie stanowiłoby to dla mnie powodu do zmartwienia.” Spadek kursu złotego w stosunku do euro miałby bowiem wpłynąć na poprawę rentowności polskiego eksportu oraz ułatwić konkurencję cenową z importem.

Projekcje członka RPP będziesz mógł sprawdzić już 28 maja w Katowicach, gdzie redaktor naczelny Comparic.pl, Marcin Wenus, poprowadzi darmowe seminarium pod patronatem brokera XM. W trakcie omawiania sytuacji na rynkach z całą pewnością opowie o polskim złotym.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here