Naga MarketsEryk Łon, RPP

Wiceminister finansów Piotr Patkowski ostatnio zauważył, że ,,podwyższona inflacja pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy”. Nie należy więc przesadnie martwić się tym, że inflacja konsumpcyjna w naszym kraju nieco urosła, napisał w najnowszym felietonie prof. Eryk Łon, członek RPP. Ekspert zwrócił uwagę na fakt jak polska gospodarka szybko odbudowuje się po okresie kryzysu. W jego ocenie nie należy podwyższać jeszcze stóp procentowych we wrześniu i w październiku, a umocnienie kursu złotego w ostatnich tygodniach ma walor antyinflacyjny. Dolar kosztuje w poniedziałek 3,81 zł, euro 4,52 zł, funt odbija powyżej 5,27 zł, a frank oscyluje w okolicach 4,16 zł.

Polska gospodarka szybko odbudowuje się po okresie kryzysu

Zdaniem Eryka Łon byłoby gorzej, gdyby podwyższonej inflacji towarzyszyła stagnacja gospodarcza. Mielibyśmy wówczas do czynienia ze zjawiskiem tak zwanej stagflacji. Jeżeli natomiast w II kwartale tego roku PKB w ujęciu realnym w Polsce zwiększył się o 11,1 % w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego to znaczy, że zgodnie z przewidywaniami polska gospodarka odbudowuje się po okresie kryzysu.Nie należy podwyższać stóp procentowych we wrześniu i w październiku

Od pewnego czasu znów obserwujemy zwyżkę rentowności obligacji skarbowych i dlatego zdaniem członka RPP jest szczególnie ważne, aby nie podwyższać jeszcze stóp procentowych we wrześniu i w październiku.

Gdyby doszło do podwyżki stóp w jednym z tych miesięcy, albo w obu to wówczas mogłoby pojawiać się u uczestników rynku papierów skarbowych takie oto przekonanie, że zagrożenie wzrostem presji inflacyjnej jest na tyle duże, że stopy procentowe podnoszone są już przed pojawieniem się kolejnej projekcji inflacji oraz PKB. Zbyt szybkie podnoszenie stóp procentowych mogłoby przyspieszyć tempo wzrostu rentowności obligacji skarbowych – napisał prof. dr hab. Eryk Łon, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Inflacja bazowa w tym roku tylko raz ukształtowała się na poziomie 4%

Warto zauważyć, że w tym roku tylko raz ukształtowała się ona na poziomie 4 % a w pozostałych miesiącach była niższa od wspomnianego poziomu. Co więcej inflacja bazowa w lipcu 2021 roku była niższa niż w maju 2020.

Wedle mego przekonania już teraz obserwujemy pewne symptomy stabilizacji tendencji inflacyjnych a stabilizacja inflacji bazowej jest właśnie tym symptomem. Mam świadomość znaczenia jakie przywiązywane jest do inflacji konsumpcyjnej, ale inflacji bazowej też nie należy lekceważyć oceniając całokształt zjawisk inflacyjnych – dodał.

Umocnienie kursu złotego w ostatnich tygodniach ma walor antyinflacyjny

Od mniej więcej 3 tygodni obserwujemy umocnienie kursu złotego, co samo w sobie ma walor antyinflacyjny.

Być może dopiero wówczas, gdyby okazało się, że pojawia się realna perspektywa trwałego wzrostu inflacji bazowej do poziomu budzącego niepokój moja skłonność do myślenia o potrzebie podwyżki stóp procentowych stałaby się ponadstandardowo intensywna. W każdym razie jestem w stanie sobie wyobrazić, że może się okazać, że poziom stóp procentowych NBP będzie kształtował się w ostatnim dniu tego roku na poziomie takim samym jak obecnie – podsumował.

invest
fpmarkets
Kurs USDPLN EURPLN GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN EURPLN GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda pekao | notowanie jsw | pekao akcje prognozy | akcje mwig40 | pkobp gpw | biomedlub notowania | kurs euro dolar |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here